MŁYNoFF czyli gościnne pokazy teatrów alternatywnych

Cykl MŁYNoFF to okazjonalne, gościnne pokazy spektakli niezależnych na scenie Teatru MŁYN. Jako teatr niezależny dobrze znamy bolączki braku własnego miejsca. Dlatego w miarę naszych sił i możliwości chcemy wspierać niezależnych twórców, szczególnie takich, którzy w swojej sztuce, tak jak my, odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.

W roku 2017 gościliśmy na naszej scenie Teatr Studio Czyczkowy, który zebrał świetne recenzje i wywołał bardzo ciekawą dyskusję wśród widzów (więcej informacji w zakładce Poprzednie edycje).

W roku 2018, jesienią, zaprosimy na specjalne pokazy grupy improwizatorów Teatru Mia100W.

Pokazy grupy odbędą się 6 i 27 października o godzinie 18:00.

W roku 2019 naszym gościem będzie zespół teatralny, wyłoniony w ramach XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych GALIMATIAS 2018 w Teresinie. Prócz nagród, które przyzna Jury konkursu, jeden ze spektakli zostanie wyróżniony Nagrodą Specjalną w postaci zaproszenia spektaklu na pokaz gościnny w Teatrze Młyn w ramach cyklu MłynOFF. Pokaz będzie okazją dla zespołu, aby zaprezentować się na stołecznej scenie, promując swój dorobek przed warszawską publicznością.

Info o Przeglądzie GALIMATIAS: https://www.facebook.com/Galimatias.tok/, szef artystyczny Przeglądu: Kasia Rospędowska: kasia@tok.art.pl

Fot. Michał Ignar

To już druga edycja Nagrody Specjalnej Teatru MŁYN. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Teatr Studio Czyczkowy.

Pokaz spektaklu “dzień:noc: DZIEŃ” w reż. Jerzego Weltera spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem warszawskiej publiczności, a jeden z krytyków pisał po pokazie: “Oto ktoś zupełnie mi nieznany przywraca mi wiarę w teatr. W to, że można robić spektakle, które niczego i nikogo nie kopiują, a mówią pięknym językiem teatru. Że nie trzeba wielkich pieniędzy, wydumanych pomysłów, a i tak jest magicznie. Że kiedy aktor wychodzi na scenę i ma do powiedzenia coś ważnego, świeci własnym blaskiem.” www.facebook.com/chochlikkulturalny

Pokaz spektaklu odbył się w ramach MłynOFF. Zaproszenie było nagrodą specjalną Teatru MŁYN przyznaną podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2017 w Teresinie. Spektakl “dzień:noc: DZIEŃ” to przejmująca opowieść o ludziach z czasów przesiedleń po II wojnie światowej. Autorzy koncentrują się na ludzkim aspekcie historii, nie oceniając bohaterów, ale przyglądając się ich realnemu życiu. W dwóch następujących po sobie monodramach spotykamy Polaka, który po doświadczeniach Oświęcimia mierzy się z traumą współistnienia z niedawnym wrogiem w warunkach pokoju – na ziemiach odzyskanych. Spotykamy także Niemkę, której zabrano wszystko, odzierając ją i jej dzieci z prawa do wspólnego mieszkania i życia. Subtelne, delikatne, psychologiczne aktorstwo, oraz oparty na faktach tekst spektaklu w reżyserii Jerzego Weltera to teatr ważny, zadający pytania o naszą przeszłość, a także odnoszący się do współczesnych konfliktów i dyskusji. Producentem spektaklu jest Towarzystwo Kultury Czynnej.

Reżyseria: Jerzy Welter

Obsada: Aleksandra Kugacz, Piotr Rogaliński