JA, MANIA - 12.01 godz. 19:00 w ramach MŁYnoFF

CYKL MŁYNOFF EDYCJA 2019

Już 12 stycznia o godz. 19:00 zapraszamy na szczególny dla nas spektakl: JA, MANIA – monodram Angeliki Sokólskiej, który zdobył pierwszą nagrodę XVII Galimatiasu, czyli Ogólnopolskiego Przegladu Teatrów Niesfornych. Teatr MŁYN od początku związany jest z tym wydarzeniem, a Natalia Fijewska-Zdanowska co roku zasiada w festiwalowym jury. Ma także przyjemność uhonorowania wybranego teatru Nagrodą Specjalną: zaproszeniem spektaklu na Scenę na Poddaszu . W 2018 roku nagroda powędrowała właśnie do Angeliki Sokólskiej za spektakl „JA, MANIA”, która zostanie pokazany w ramach cyklu MŁYNoFF – gościnnych pokazów teatrów niezależnych.

JA, MANIA to intymna opowieść o prywatnym życiu Marii Skłodowskiej-Curie, rozerwanej między pasjonującą pracą zawodową a życiem rodzinnym, powstała  na podstawie dramatu Artura Pałygi ,,W promieniach”. Spektakl przekrojowo ukazuje życie Marii Skłodowskiej-Curie. Przypomina spojrzenie przez okno czyjegoś domu.

Polska noblistka jest jedynie przykładem człowieka, który dąży do celu, do spełnienia marzenia…  Jej osoba przypomina, że ludzie, których kojarzymy z wielkimi sukcesami, wiele się od nas nie różnią: podobnie, jak my, mają dom, obowiązki i problemy. Spektakl ma zachęcić do refleksji nad własnym życiem, poszukiwaniem szczęścia oraz spełnienia. Stawia pytanie: „Czy i co warto poświęcić, aby spełnić marzenia?”

Monodram JA, MANIA został nagrodzony pierwszym miejscem na Turnieju Teatrów Jednego Aktora 63 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku, grand prix Brodnickiej Uczty Teatralnej, III miejscem na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, I nagrodą Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2018 oraz I nagrodą i nagrodą specjalną Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2018.

Po spektaklu mamy przyjemność zaprosić na dyskusję, którą poprowadzi Katarzyna Flader-Rzeszowska. Dyskutować będą:

Katarzyna Flader-Rzeszowska – absolwentka Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW i Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, doktor nauk humanistycznych, historyk teatru, politolog, recytatorka, pracownik naukowy UKSW , autorka książki „Promieniowanie rapsodyzmu. W kręgu myśli i praktyki teatralnej Mieczysława Kotlarczyka”, juror Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias.

Izabela Kobierecka – absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ze specjalizacją psychologia społeczna, psycholog, konsultant i trener. Tworzy i prowadzi szkolenia dla biznesu, kadry menedżerskiej organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i bankowych, m.in. z zakresu umiejętności przywódczych, asertywnych, efektywności osobistej i zespołowej.

Joanna Barczuk – kulturoznawczyni, współzałożycielka Fundacji Rodzic w Mieście, która m.in. zabiega o przyjazną przestrzeń miejską dla rodziców z dziećmi i koordynuje warszawskie spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam, ułatwiające kobietom powrót do pracy zawodowej po urodzeniu dzieci. Od 9 lat związana z sektorem pozarządowym. Specjalizuje się w zarządzaniu administracją i koordynowaniu projektów. Mama pięcioletniego Janka i trzyletniej Mili. W wolnych chwilach podróżuje, bloguje i czyta książki.

Angelika Sokólska – studentka prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomimo, że na co dzień studiuje prawo, to od wielu lat jest zafascynowana teatrem. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w grupie teatralnej „Trzeci Teatr” w Wałbrzychu, a następnie brała udział w warsztatach realizowanych przez „Appendix Studio” we Wrocławiu. Tym razem postanowiła zmierzyć się ze sztuką monodramu i stworzyła autorski projekt, debiutując jako reżyserka. Kieruje się założeniem, że teatr jest dla ludzi, więc powinien być dla nich zrozumiały i pobudzać do refleksji, mniejszej lub większej, w zależności od możliwości czy zaangażowania widza. W związku z tym tworzy sztukę, którą można zrozumieć zarówno jako konkretną historię, ale także jako obraz czegoś ważniejszego, większego problemu, prowokującego do dyskusji.

 

 

 

 

 

Cykl MŁYNoFF to okazjonalne, gościnne pokazy spektakli niezależnych na scenie Teatru MŁYN. Jako teatr niezależny dobrze znamy bolączki braku własnego miejsca. Dlatego w miarę naszych sił i możliwości chcemy wspierać niezależnych twórców, szczególnie takich, którzy w swojej sztuce, tak jak my, odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.

W roku 2017 gościliśmy na naszej scenie Teatr Studio Czyczkowy, który zebrał świetne recenzje i wywołał bardzo ciekawą dyskusję wśród widzów (więcej informacji w zakładce Poprzednie edycje).

W roku 2018, jesienią, zaprosimy na specjalne pokazy grupy improwizatorów Teatru Mia100W.

Pokazy grupy odbędą się 6 i 27 października o godzinie 18:00.

W roku 2019 naszym gościem będzie zespół teatralny, wyłoniony w ramach XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych GALIMATIAS 2018 w Teresinie. Prócz nagród, które przyzna Jury konkursu, jeden ze spektakli zostanie wyróżniony Nagrodą Specjalną w postaci zaproszenia spektaklu na pokaz gościnny w Teatrze Młyn w ramach cyklu MłynOFF. Pokaz będzie okazją dla zespołu, aby zaprezentować się na stołecznej scenie, promując swój dorobek przed warszawską publicznością.

Info o Przeglądzie GALIMATIAS: https://www.facebook.com/Galimatias.tok/, szef artystyczny Przeglądu: Kasia Rospędowska: kasia@tok.art.pl

Mia100W, fot. Michał Ignar

Cykl MŁYNoFF został zainaugurowany w 2017 roku występem Teatru Studio Czyczkowy.

Pokaz spektaklu “dzień:noc: DZIEŃ” w reż. Jerzego Weltera spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem warszawskiej publiczności, a jeden z krytyków pisał po pokazie: “Oto ktoś zupełnie mi nieznany przywraca mi wiarę w teatr. W to, że można robić spektakle, które niczego i nikogo nie kopiują, a mówią pięknym językiem teatru. Że nie trzeba wielkich pieniędzy, wydumanych pomysłów, a i tak jest magicznie. Że kiedy aktor wychodzi na scenę i ma do powiedzenia coś ważnego, świeci własnym blaskiem.” www.facebook.com/chochlikkulturalny

Pokaz spektaklu odbył się w ramach MłynOFF. Zaproszenie było nagrodą specjalną Teatru MŁYN przyznaną podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2017 w Teresinie. Spektakl “dzień:noc: DZIEŃ” to przejmująca opowieść o ludziach z czasów przesiedleń po II wojnie światowej. Autorzy koncentrują się na ludzkim aspekcie historii, nie oceniając bohaterów, ale przyglądając się ich realnemu życiu. W dwóch następujących po sobie monodramach spotykamy Polaka, który po doświadczeniach Oświęcimia mierzy się z traumą współistnienia z niedawnym wrogiem w warunkach pokoju – na ziemiach odzyskanych. Spotykamy także Niemkę, której zabrano wszystko, odzierając ją i jej dzieci z prawa do wspólnego mieszkania i życia. Subtelne, delikatne, psychologiczne aktorstwo, oraz oparty na faktach tekst spektaklu w reżyserii Jerzego Weltera to teatr ważny, zadający pytania o naszą przeszłość, a także odnoszący się do współczesnych konfliktów i dyskusji. Producentem spektaklu jest Towarzystwo Kultury Czynnej.

Reżyseria: Jerzy Welter

Obsada: Aleksandra Kugacz, Piotr Rogaliński