WODA NA MŁYN czyli zajęcia teatralne dla dorosłych


Grupa WODA NA MŁYN działała w Teatrze MŁYN przez 5 lat. Obecnie Grupa działa w Ośrodku Kultury Ochoty OKO


NIEUCHWYTNE to metaforyczny spektakl, skoncentrowany wokół tajników ludzkiej osobowości. Co kryje się za fasadą stabilnych społecznych pozycji i osiągnięć zawodowych? Ile twarzy może mieć nasze własne „ja”? Dlaczego czasem czujemy się panami świata, a innym razem bezradnymi dziećmi? Osobowość to morze emocji, pragnień, lęków i myśli – a tym samym – cała rzesza bohaterów, ukrytych w tej samej osobie. Aktorzy trochę z przymrużeniem oka, a trochę na poważnie, opowiedzą autorską, współczesną baśń dla dorosłych o pięknie i trudzie stwarzania.

 

Spektakl został przygotowany w 2020 roku, premiera została jednak odwołana z powodu wybuchu pandemii. Obecna realizacja obędzie się w zmienionym składzie, bazuje jednak na założeniach pracy grupy sprzed pandemii.

WODA NA MŁYN to grupa dorosłych osób, które w życiu robią różne ciekawe rzeczy, ale… nie zajmują się teatrem. Pod opieką aktora i reżysera Bartosza Mazura grupa w 2017 roku z widzów zamieniła się w twórców – aktorów, scenarzystów, improwizatorów. W 2018 r. zrealizowali pierwszy autorski spektakl SPLOTY, na bazie własnych pomysłów, obserwacji i doświadczeń. Spektakl był kilkukrotnie pokazywany na scenie Teatru MŁYN dla naszej publiczności i spotkał się z niezwykle entuzjastycznym i ciepłym przyjęciem. W 2019r. grupa przygotowała kolejny spektakl – INDUKCJA. Spektakl był także pokazywany gościnnie podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesformych Galimatias. W ramach III edycji projektu grupa przygotowała spektakl NIEUCHWYTNE. Niestety premiera przypadła na połowę marca 2020 roku – i musiała zostać odwołana w ostatniej chwili ze względu na wybuch pandemii. W 2021 roku aktorzy z Grupy WODA NA MŁYN wzięli udział w realizacji videospektaklu SZKOŁA według scenariusza i w reżyserii Natalii
Fijewskiej Zdanowskiej, gdzie wystąpili gościnnie u boku profesjonalnych aktorów i zagrali… Ciało Pedagogiczne.

Obecnie grupa pracuje w nowym, poszerzonym składzie od początku 2022 roku. W maju b.r. wystawili autorski spektakl TETRIS, będący ich własna analizą relacji międzyludzkich.

Scenariusz i reżyseria:
Bartosz Mazur

Obsada:
Michał Bielecki
Beata Bil-Walerowicz
Dominika Cierplikowska
Małgorzata Gawrońska
Artur Grendzicki
Anna Herda
Magdalena Mickiewicz
Magdalena Nowakowska
Kalina Malesza
Katarzyna Sadurska
Paulina Sałata

Asystent reżysera: Anna Herda

Projekty graficzne: Dominika Cierplikowska

Produkcja: Zosia Bardzińska

Terminy pokazów:
15 października, godz. 18:00 PREMIERA
16 października, godz. 18:00 POKAZ

Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji

Produkcja:

Fundacja Artystyczna MŁYN, przy wsparciu Miasta St. Warszawa

WODA NA MŁYN to grupa dorosłych osób, które w życiu robią różne ciekawe rzeczy, ale… nie zajmują się teatrem. Pod opieką aktora i reżysera Bartosza Mazura grupa w 2017 roku z widzów zamieniła się w twórców – aktorów, scenarzystów, improwizatorów. W 2018 r. zrealizowali pierwszy autorski spektakl SPLOTY, na bazie własnych pomysłów, obserwacji i doświadczeń. Spektakl był kilkukrotnie pokazywany na scenie Teatru MŁYN dla naszej publiczności i spotkał się z niezwykle entuzjastycznym i ciepłym przyjęciem. W 2019r. grupa przygotowała kolejny spektakl – INDUKCJA. Spektakl był także pokazywany gościnnie podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatralnego Galimatias. W ramach III edycji projektu grupa przygotowała spektakl NIEUCHWYTNE. Niestety premiera przypadła na połowę marca 2020 roku – i musiała zostać odwołana w ostatniej chwili ze względu na wybuch pandemii. W 2021 roku aktorzy z Grupy WODA NA MŁYN wzięli udział w realizacji videospektaklu SZKOŁA według scenariusza i w reżyserii Natalii Fijewskiej Zdanowskiej, gdzie wystąpili gościnnie u boku profesjonalnych aktorów i zagrali… Ciało Pedagogiczne.

Obecnie grupa pracuje w nowym, poszerzonym składzie od początku 2022 roku. 14 dorosłych osób różnych profesji, poszukujących w życiu wyzwań, rozwoju i refleksji…

Spektakl TETRIS to autorski kolaż opowieści o bliskich relacjach, widzianych oczami kobiet.  Rzeczywistość wokół jest coraz bardziej wymagająca, a nade wszystko – niepewna. Balansujemy na granicy czasu, niezałatwionych spraw, w biegu staramy się ogarniać dom, pracę, rodzinę. Próbujemy nad nimi panować, ale nie jest nam łatwo. Ilość wyzwań i trudności często nas przerasta. Dbając o innych, zapominamy o sobie. Czasem, na bardzo długo… Dopiero kiedy pojawiają się objawy, zaczynamy szukać pomocy. Czy jedna sesja terapeutyczna wystarczy…? Czego się boimy?  I dlaczego codzienne życie wydaje się nam takie trudne?

Scenariusz spektaklu jest konstrukcją hybrydową – powstał w wyniku trzymiesięcznej pracy warsztatowej całego zespołu. W przedstawieniu oprócz scen autorskich wykorzystujemy sceny z literatury, dramatu i scenariuszy telewizyjnych.

Bartosz Mazur, reżyser i scenarzysta spektaklu: „Sztuka, a w szczególności teatr, stają się dziś enklawą, alternatywą dla tego, co niesie nam wiatr historii. Schronieniem w którym staramy się zrozumieć ból innych i uczymy śmiać się z siebie. Potrzebujemy być tam razem. Widzowie i twórcy – by wyjść oczyszczonym. To nam pomoże przetrwać i może nas wzmocnić.”

 

Scenariusz i reżyseria:
Bartosz Mazur

Obsada:
Beata Bil-Walerowicz
Robert Cura
Agnieszka Frankiewicz
Anna Herda
Małgorzata Gawrońska
Dona Jędrysiak
Kalina Malesza
Magdalena Mickiewicz
Magdalena Nowakowska
Katarzyna Sadurska
Paulina Sałata
Aleksandra Skolimowska
Monika Wudarczyk

Asystent reżysera:
Anna Herda

Produkcja:
Zosia Bardzińska

Terminy pokazów:  
14 maja, godz. 18:00 PREMIERA
15 maja godz. 18:00 POKAZ
Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji.

Produkcja:
Fundacja Artystyczna MŁYN, przy wsparciu Miasta St. Warszawa

GALERIA

W ramach III edycji projektu Grupa Teatralna WODA NA MŁYN pod opieką instruktora i reżysera Bartosza Mazura przygotowała spektakl NIEUCHWYTNE. Niestety premiera przypadła na połowę marca 2020 roku – i musiała zostać odwołana w ostatniej chwili ze względu na wybuch pandemii.

Grupa mimo wszystko nie rezygnuje z projektu i już wkrótce mamy nadzieje na reaktywacje spektaklu.

NIEUCHWYTNE to metaforyczny spektakl, skoncentrowany wokół tajników ludzkiej osobowości. Co kryje się za fasadą stabilnych społecznych pozycji i osiągnięć zawodowych? Ile twarzy może mieć nasze własne „ja”? Dlaczego czasem czujemy się panami świata, a innym razem bezradnymi dziećmi? Osobowość to morze emocji, pragnień, lęków i myśli – a tym samym – cała rzesza bohaterów, ukrytych w tej samej osobie. Aktorzy trochę z przymrużeniem oka, a trochę na poważnie, opowiedzą autorską, współczesną baśń dla dorosłych.

GALERIA

WODA NA MŁYN to grupa dorosłych ludzi, którzy w życiu robią różne ciekawe rzeczy, ale… nie zajmują się teatrem. Pod opieką aktora i reżysera Bartosza Mazura grupa w zeszłym roku z widzów zamieniła się w twórców – aktorów, scenarzystów, improwizatorów. W niespełna trzy miesiące, pracując ciężko i intensywnie, zrealizowali autorski spektakl “Sploty”, na bazie własnych pomysłów, obserwacji i doświadczeń. Spektakl był kilkukrotnie pokazywany na scenie Teatru MŁYN dla naszej publiczności i spotkał się z niezwykle entuzjastycznym i ciepłym przyjęciem.

W 2019 roku grupa zrealizowała kolejny spektaklem – INDUKCJA, którego premiera odbyła się 9 marca 2019

INDUKCJA – to nietypowy, metaforyczny spektakl, którego scenariusz powstał w drodze improwizacji grupy i pomysłów reżysera Bartosza Mazura. Oto dziewięć kobiet bawi się wspólnie na zaplanowanej wcześniej „babskiej” imprezie. Z czasem dowiadujemy się, że w pobliżu znaleziono ciało mężczyzny. Kim była ofiara, która rozmawiała z jedną z uczestniczek kobiecego spotkania? Czy w ogóle to spotkanie mogło mieć wpływ na bieg zdarzeń? Gdzie prowadzą domysły i poszlaki? Czy nasz mózg jest doskonałym urządzeniem rejestrującym? Kto lub co potrafi nas wyprowadzić na manowce, wyostrzyć lub rozmyć optykę? Spektakl zadaje pytania o nasze motywy i relacje, a także wpływ, jaki wywierają na nas inni. Stawia także pod znakiem zapytania obiektywną wizję rzeczywistości, skłaniając do refleksji nad różnymi perspektywami widzenia tej samej historii.

REALIZATORZY:

Występują: Anna Herda, Małgorzata Gawrońska, Joanna Komuda, Ewa Królak, Kalina Malesza,  Magdalena Mickiewicz, Agnieszka Podemska, Katarzyna Sadurska, Aleksandra Wołonciej

ZAPRASZAMY!

GALERIA

Warsztaty teatralne dla dorosłych,
czyli
WODA NA MŁYN

EDYCJA I

Trwający od kwietnia do czerwca projekt teatralny polegał na zaproszeniu na scenę Teatru MŁYN dorosłych ludzi, którzy w życiu robią różne ciekawe rzeczy, ale… nie zajmują się teatrem. Pod opieką aktora i reżysera Bartosza Mazura grupa 12 osób z widzów zamieniła się w twórców – aktorów, scenarzystów, improwizatorów. W niespełna 3 miesiące, pracując ciężko i intensywnie, zrealizowali autorski spektakl, na bazie własnych pomysłów, obserwacji i doświadczeń.

SPLOTY to przenikające się ze sobą historie mieszkańców tej samej kamienicy. Krótkie fragmenty z życiorysów samotnej starej panny, dziewczyny zakochanej w żonatym facecie, czy nauczycielki polskiego, przeplatają się, jak w filmie, z kadrami z życia klatki schodowej, rozmowami na papierosie i komentarzami starego dozorcy. Wszystkie opowieści łączy ze sobą zacny teatralny rekwizyt, jakim jest… stół – mebel przy którym zazwyczaj spotykamy się, kłócimy, wyznajemy sobie miłość, lub milczymy. SPLOTY to warsztatowy spektakl, powstały drogą wspólnych improwizacji, dotyczący relacji międzyludzkich i tego co nas w nich dotyka i porusza.

Spektakl będzie można obejrzeć ponownie na scenie teatru MŁYN jesienią 2018r.

Występują: Paweł Kuhn, Michał Lewandowski, Marcin Laudan, Kalina Malesza, Małgorzata Gawrońska, Dominika Cierplikowska, Ewa Królak, Hanna Wąsowska, Daria Jabłońska, Katarzyna Sadurska, Agnieszka Podemska, Ania Herda; asystent reżysera: Anna Herda; scenariusz i reżyseria: Bartosz Mazur; konsultacja artystyczna i wsparcie: Natalia Fijewska-Zdanowska; zdjęcia: Przemysław Szatkowski;

sploty2
Projekt: Dominika Cierplikowska

 

 

GALERIA

 

 

 

 

 

Skip to content