Każdego dnia doświadczamy emocji, stajemy przed wyborami, mierzymy się z życiem. CODZIENNOŚĆ jest skomplikowana i przewrotna. Chcemy rozmawiać o niej poprzez teatr – teatr bliski życiu i uważny, inspirowany rzeczywistością, która nas bezpośrednio dotyczy.
To my: trzy siostry Fijewskie – prowadzimy Teatr MŁYN, niezależną scenę autorską, która łączy nasze rodzinne tradycje i zainteresowania: teatr, psychologię i filozofię. Tworzymy intymne spektakle, które zapraszają Publiczność do refleksji i dają poczucie wspólnoty doświadczeń. Poprzez warsztaty pozwalamy Uczestniczącym odnaleźć się w roli Tworzących, a nam w roli inspiratorów i partnerów.
Istotne dla nas wartości to: bliskość, spotkanie, prawda, godność, samoświadomość.
Działamy od 2007 roku.
Dorota Bajewska
Koordynator pracy artystycznej
Agata Madaj
Specjalista do spraw promocji /Organizacja widowni
Ewa Olczak
Dział Księgowy
Małgorzata Liwanowska
Dział Księgowy
Przemysław Scholl
Koordynator techniczny
Oświetlenie/Akustyka
Daniel Sanjuan Ciepielewski
Oświetlenie
Witold Kaczkowski
Oświetlenie
Małgorzata Straszewska
Dział Obsługi Widza
Anna Herda
Dział Obsługi Widza/Rezerwacje/Inspicjent
Karolina Dolińska
Dział Obsługi Widza
Małgorzata Krawczyk
Dział Obsługi Widza
Zofia Bardzinska
Dział Obsługi Widza
STATUT
FUNDACJI ARTYSTYCZNEJ „MŁYN”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1.
Fundacja pod nazwą Fundacja Artystyczna „Młyn”, zwana dalej “Fundacją” została ustanowiona przez Natalię Fijewską-Zdanowską, zwaną dalej Fundatorką, aktem notarialnym z dnia 2.08.2007r. sporządzonym przed Alicją Huziuk – notariuszem w jej Kancelarii Notarialnej przy ul. Radnej 6/8 w Warszawie.
§2.
Fundacja uzyska osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
§3.
Fundacja działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa i niniejszego Statutu.
§4.
Fundacja może działać w Polsce oraz za granicą. Jej siedzibą jest miasto Warszawa.
§5.
Fundacja ma prawo powoływać oddziały terenowe, zakłady lub przedstawicielstwa, łączyć się z innymi fundacjami oraz wchodzić w skład spółek i stowarzyszeń.
§6.
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
§7.
Fundacja używa okrągłej pieczęci z napisem ‘Fundacja Artystyczna „Młyn”’.
§8.
Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rozdział II
Cele Fundacji i sposoby ich realizacji
§9.
Celami Fundacji są:
§10.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
§11.
Działania zawarte w §10 mogą być realizowane w formie działalności statutowej odpłatnej.
Rozdział III
Władze Fundacji
§12.
Władzę Fundacji stanowi Zarząd Fundacji.
– Natalia Fijewska-Zdanowska – prezes Zarządu,
– Zuzanna Fijewska-Malesza – członek Zarządu,
– Agata Kołodziejczyk – członek Zarządu.
Rozdział IV
Majątek Fundacji
§13.
Majątek Fundacji stanowią:
§14.
Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego.
§15.
Darczyńca, przekazując środki majątkowe może zastrzec, że mają być one przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji.
§16.
Fundacja może w przyszłości podjąć działalność gospodarczą, jeśli będzie to pomocne w realizacji jej celów statutowych.
Rozdział V
Likwidacja Fundacji
§17.
Uchwałę o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji, za zgodą Fundatorki.
§18.
Uchwała o likwidacji określa przeznaczenie środków majątkowych powstałych po likwidacji Fundacji.
§19.
O likwidacji Fundacji Zarząd zawiadomi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jeśli chcieliby Państwo zapoznać się dokładnie z naszą bieżącą działalnością, zapraszamy do pobrania sprawozdania merytorycznego z naszej działalności za ostatni rok: Sprawozdanie merytoryczne za rok 2019
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE
FUNDACJA ARTYSTYCZNA MŁYN
ROK 2019
W roku 2019 Fundacja Artystyczna Młyn realizowała zgodnie z celami statutowymi działania artystyczne i artystyczno-edukacyjne.
Działania artystyczne w 2019r.:
W 2019 roku Fundacja Artystyczna MŁYN realizowała program trzeciego roku dotacji trzyletniej, przyznanej przez Biuro Kultury M. St. Warszawa na prowadzenie sceny Teatru MŁYN w latach 2017-2019.
W ramach dotacji były eksploatowane spektakle, będące w repertuarze Teatru /w sumie 51 pokazów/. W repertuarze znalazło się 6 tytułów – nasze produkcje z ostatnich lat: GABINET, CÓRKA, (MASKA)RADA GMINY, SEKS, ROSÓŁ I PIELUCHY i NIEDZIELNE POPOŁUDNIE. W spektaklach można było obejrzeć takich aktorów jak: Paulina Holtz, Joanna Żółkowska, Jarosław Boberek, Zuzanna Fijewska-Malesza, Agata Kołodziejczyk, Bartosz Mazur, Michał Sitarski, a także posłuchać muzyków, takich jak: Mikołaj Tabako, Igor Przebindowski, Agnieszka Orzechowska-Kozak.
Prócz eksploatacji spektakli zrealizowaliśmy nową produkcję teatralną. Premiera spektaklu BLISKO /scen. i reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, obsada: Marianna Kowalewska i Janusz Łagodziński/ odbyła się w grudniu 2019r. Spektakl był inspirowany powieścią noblisty J. M. Coetzee HAŃBA. Spektakl był intensywnie eksploatowany na naszej scenie, otrzymał szereg pozytywnych recenzji, znalazł się w rankingu miesięcznika „Teatr”, a jego tekst był drukowany w „Dialogu”.
Zorganizowaliśmy także 2 koncerty niszowych zespołów muzycznych /Nocny SuperSam, oraz Stara Śpiewka/ i 2 pokazy impresaryjne niezależnych teatrów /Teatr Przebudzeni z Ostródy, oraz monodram Angeliki Sokólskiej z Wrocławia/.
Prócz spektakli zrealizowaliśmy szereg warsztatów dla dzieci, towarzyszących pokazom spektaklu SEKS, ROSÓŁ I PIELUCHY – każdemu pokazowi tego spektaklu towarzyszył warsztat “Z teatru do pokoju”, dzięki czemu rodzice mogli obejrzeć spektakl, pozostawiając dzieci pod opieką animatorów.
Podjęte w tym roku działania promocyjne, w tym przede wszystkim działania zmierzające do pozyskania widzów na nowe spektakle, bardzo poszerzyły grono odbiorców Teatru – nawiązaliśmy kontakty z nowymi mediami, szczególnie portalami i stacjami radiowymi i telewizyjnymi – w 2019r. daliśmy w sumie aż 12 wywiadów w stacjach radiowych, 5 wywiadów telewizyjnych, 3 wywiady drukowane, otrzymaliśmy 12 pozytywnych recenzji naszych spektakli.
Wszystkie spektakle były grane na Scenie Na Poddaszu Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, która stała się już stałym miejscem Teatru MŁYN.
Działania artystyczno-edukacyjne w 2019r.:
Amatorska grupa teatralna Młyńskie Koło, działająca przy Teatrze Młyn od 2017r., kontynuowała swoją działalność. W maju 2019 grupa wystawiła spektakl na podstawie wspólnie napisanego scenariusza. Następnie grupa wzięła udział w projekcie TEATRALNY PING-PONG /opis poniżej/. Od września 2019 grupa w nowym składzie /11 osób/ rozpoczęła pracę nad kolejnym spektaklem. Grupa pracuje pod opieką instruktorki i reżyserki Moniki Machalskiej. Grupa działała w ramach działalności statutowej odpłatnej.
Grupa dorosłych amatorów rozpoczęła działalność na scenie Teatru MŁYN od marca 2018r. pod opieką aktora i reżysera Bartosza Mazura. W marcu 2019r. grupa wystawiła swój drugi spektakl – INDUKCJA. Następnie grupa wzięła udział w projekcie TEATRALNY PING-PONG /opis poniżej/. W październiku wystąpiła gościnnie na OPTN GALIMATIAS. Od listopada grupa w zmienionym składzie /11 osób/ rozpoczęła pracę nad kolejnym spektaklem. Grupa działała w ramach działalności statutowej odpłatnej.
W ramach projektu zostały zorganizowane 4 spotkania amatorskich grup teatralnych z Dzielnicy Śródmieście. Grupy działające przy Teatrze MŁYN – dziecięca grupa MŁYŃSKIE KOŁO oraz dorosła grupa WODA NA MŁYN spotkały się i wymieniły artystycznymi doświadczeniami z innymi grupami. W sumie prócz grup działających przy Teatrze MŁYN w projekcie wzięły udział 4 grupy działające w Dzielnicy Śródmieście: GRUPA SZEKSPIRA z PSP nr 41 Edu Bene, ZAMOYSKA GRUPA TEATRALNA z XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, GRUPA HARMIDER pracująca przy Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, TEATR WARSZAWA+50 z Fundacji Artystycznej ME/ST.
Projekt był dotowany przez Dzielnicę Śródmieście.
W roku 2019 zrealizowaliśmy 2 edycje półkolonii /edycję zimową i letnią/ we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W warsztatach wzięło udział 30 uczestników w wieku 8-13 lat. Projekt był realizowany w ramach działalności statutowej odpłatnej.
Projekt kierowany do przedszkolaków był trzyfazowy: dla adaptujących się trzylatków, zostały przeprowadzone warsztaty twórcze na podstawie wcześniej przez Fundację stworzonego słuchowiska JAK SŁONIK POLUBIŁ CHODZENIE DO PRZEDSZKOLA. Podczas każdego warsztatu dzieci słuchały jednej bajki, a następnie utożsamiając się z bohaterami i opierając się na swojej wyobraźni ćwiczyły umiejętność, wokół której zbudowana była dana historia. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali płyty z słuchowiskiem.
Dla dzieci drugi rok uczęszczających do przedszkola powstało słuchowisko SŁONIK I JEGO PRZYJACIELE Z PRZEDSZKOLA. Zarówno tematy jak i język używany w bajkach były konsultowane z opiekunami przedszkolnymi. Na podstawie słuchowiska miały być przeprowadzone warsztaty, ale ze względu na zagrożenie COVID-19, zamiast tego, powstało słuchowisko SŁONIK W DOMU – słuchowisko w odcinkach zostało udostępniane w Internecie.
Wszystkie słuchowiska zostały stworzone przez profesjonalnych twórców teatralnych, tak aby przedszkolaki miały możliwość udziału w artystycznym projekcie.
Projekt spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Projekt dofinansowany z Biura Edukacji M.St. Warszawa.
Celem projektu było zaktywizowanie twórcze dzieci. Dlatego też projekt zakładał realizację dwutorową: eksploatacje interakcyjnego spektaklu “Chichotek” wraz z warsztatami twórczymi “Chichotanki” dla dzieci ze starszych grup przedszkolnych (4-6 lat), które na to wydarzenie teatralne zaproszone zostały do Teatru MŁYN, oraz przeprowadzenie cyklu warsztatów twórczych na podstawie stworzonego specjalnie w tym celu słuchowiska dla grup najmłodszych (3 lata) w placówce przedszkolnej.
Projekt został przeprowadzony w kilku warszawskich przedszkolach publicznych. Projekt dofinansowany z Biura Edukacji M. St. Warszawa.
Projekt cyklu zajęć kulinarnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy został przeprowadzony w kilku warszawskich przedszkolach publicznych. Warsztaty kulinarne są oparte na autorskim programie, który łączy w sobie edukację z zakresu prawidłowego żywienia z zabawą teatralną, opierającą się na wyobraźni i naturalnej, twórczej energii dzieci.
W ramach projektu przeprowadziliśmy 20 cykli warsztatów twórczych na podstawie słuchowiska pt. JAK SŁONIK POLUBIŁ CHODZENIE DO PRZEDSZKOLA, stworzonego specjalnie dla dzieci trzyletnich, które zaczęły uczęszczać do przedszkola. Projekt realizowany był w placówkach przedszkolnych znajdujących się na terenie dzielnicy Ursus i został sfinansowany z Urzędu Dzielnicy Ursus M. St. Warszawy.
Wyobraźniowy warsztat teatralno-lalkowy SKRZATOWISKO przeznaczony był dla dzieci w wieku 4-6 lat. Ideą warsztatu jest pobudzenie dziecięcej wyobraźni do kreowania postaci scenicznej, odgrywania roli i improwizacji na scenie poprzez animacje lalki. Projekt w 2019 roku został dofinansowany z Urzędu Dzielnicy Włochy oraz Urzędu Dzielnicy Mokotów M. St. Warszawy.
Działania edukacyjne Fundacji opisujemy na stronach: http://mlynek.mlyn.org/, oraz http://mlyn.org/projekty/