MŁYŃSKIE KOŁO czyli zajęcia teatralne dla dzieci


Grupa MŁYŃSKIE KOŁO działała w Teatrze MŁYN przez 5 lat. Obecnie Grupa działa w Teatrze Ochoty.


Tegoroczny skład Grupy Teatralnej MŁYŃSKIE KOŁO to 15 wrażliwych, twórczych, pełnych energii młodych ludzi, w wieku 9-13 lat. Grupa pod opieką instruktorki Moniki Machalskiej działa w tym składzie od początku sezonu. Obecnie przygotowują się do premiery nowego spektaklu.

Tym razem sięgnęli po klasykę, a mianowicie powieść dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Inspiracją stały się jednak głównie jej ekranizacje: musicale Czarnoksiężnik z Oz z 1939r. z niezapomnianą Judy Garland w roli Dorotki oraz „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” z Dianą Ross i Michaelem Jacksonem w rolach Dorotki i Stracha na Wróble.

Spektakl KRAINA OZ? to jednocześnie bajkowa i bardzo współczesna historia o stereotypach, samotności, pokonywaniu własnych słabości, poszukiwaniu przyjaźni. Oz to nie jest kraina mlekiem i miodem płynąca, mnóstwo w niej złośliwych stworów, wrednych wiedźm i różnego rodzaju perfidnych pułapek. Przygody Dorotki i jej nowych znajomych są pełne wielu życiowych niebezpieczeństw i problemów. “Za tęczą” dziewczynka spotyka oszustów, pozerów i dręczycieli, uczy się rozróżniać dobro od zła, przechodzi także przyspieszony kurs sprytu. Co jednak najważniejsze, Dorotka uświadamia sobie, że “wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”, że problemy są po to, by je rozwiązywać i nigdzie nie będzie czuła się tak doceniana i kochana, jak u boku swych bliskich i przyjaciół.

Zatem, czy KRAINA OZ? jest miejscem fantastycznym, baśniowym czy może jednak ten świat jest bardziej realny niż  się wydaje? O tym, mamy nadzieję przekonacie się na premierze naszego spektaklu…

MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE – dziecięca grupa, pracująca przy Teatrze MŁYN – działała nieprzerwanie przez całą pandemię. Jesteśmy z niej bardzo dumni – wiemy jak ciężko było wszystkim twórcom teatralnym, a grupy amatorskie są w wyjątkowo trudnej sytuacji. MŁYŃSKIE KOŁO – mimo przeciwności spotykało się co tydzień online, a jesienią – nie zważając na chłód i wiatr, ubierali się ciepło i pracowali na dworze. Pracowali nad swoim scenariuszem, przyjęli do swojego grona nowych uczestników, rozwijali się improwizując i nagrywając filmiki, przygotowali układ choreograficzny, a finalnie nagrali materiał do miniteledysku. Ogromna w tym zasługa niezłomnej i twórczej instruktorki Moniki Machalskiej. Ogromna też zasługa Rodziców, którzy dzielnie dostarczali dzieci na podwórkowe zajęcia

Kiedy wreszcie można było powrócić na scenę grupa mimo trudności i kwarantann zrealizowała spektakl “HORRFON” i wystawiła go na Scenie na Poddaszu w czerwcu 2021r. Dobrze było spotkać się wspólnie z kibicującą młodym aktorom widownią, w teatrze, po dwóch latach!

Scenariusz jak zwykle celnie punktował słabostki młodzieży i dorosłych, czyli wszystkich nas z nosami wlepionymi w ekrany i z niewidzącym wzrokiem… Spektakl był wołaniem o prawdziwy, realny kontakt i wrażliwe spojrzenie.

fot. B. Zdanowski

GALERIA

Grupa Teatralna MŁYŃSKIE KOŁO to 11 dzieci w wieku 8-12 lat pod opieką instruktorki Moniki Machalskiej. Grupa działa od października 2017r. W zeszłym roku zrealizowali spektakl “Czerwony Kapturek i strachy na lachy” według własnych pomysłów. Spektakl był pokazywany dzieciom z trzech szkół śródmiejskich wraz z warsztatami dla uczniów.

28.04 o godz. 12:00 zapraszamy na premierowy pokaz spektaklu WOJNA DOMOWA. Spektakl według autorskiego scenariusza, nawiązującego do znanego serialu, został oparty na improwizacjach i pomysłach samych uczestników. Opowiada o zabawnych, ale i trudnych sytuacjach z życia rodzinnego, o pokoleniowych konfliktach, o codziennych małych kryzysach, które urastają do rangi wielkich problemów. Z przymrużeniem oka ukazuje wszystko to, co wydarza się na co dzień pomiędzy dziećmi, rodzicami, dziadkami, rodzeństwem.

Scenariusz i reżyseria: Monika Machalska

Monika Machalska – instruktorka i reżyserka dziecięcych spektakli teatralnych, specjalistka z zakresu dramy i teatru autorskiego. Jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła kursy dramy I i II stopnia oraz teatralny „Teatr szkolny” I i II stopnia organizowany przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, a także kurs Instruktorów Teatralnych organizowany przez Ognisko Teatralne Teatru Ochoty, oraz kurs dla pedagogów Lekcja Teatru organizowany przez Teatr Polski w Warszawie. Twórca i organizator grupy teatralnej „Teatr z Drewnianej” w Zespole Szkół Nr 69 w Warszawie. Instruktor teatralny prowadzący od 2007 roku zajęcia teatralne w Szkole Podstawowej Nr 41 i Gimnazjum Nr 40 w Warszawie. Od 2012 roku współdziała z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Prowadzi warsztaty i kursy dla nauczycieli. Prowadziła zajęcia w ramach letnich warsztatów w Teatrze Ochoty, obecnie prowadzi grupę także w Teatrze Polskim w Warszawie.

GALERIA

Grupa Teatralna MŁYŃSKIE KOŁO
w sezonie 2017/18

W minionym sezonie udało nam się powołać do życia pierwszą dziecięca grupę teatralną, działająca na stałe przy teatrze MŁYN. Dziewiatka dzieci w wielu 8-12 lat dzieci pod opieką animatorki i reżyserki dziecięcych teatrów Moniki Machalskiej odbyła szereg warsztatów oraz zrealizowała spektakl “Czerwony Kapturek i strachy na lachy.

Spektakl był trzykrotnie prezentowany na deskach sceny Teatru MŁYN w czerwcu b.r. – dla widowni dorosłej, oraz dla rówieśników młodych aktorów. Spektakl obejrzało łącznie prawie 200 osób, rodziców, dziadków, a także uczniów trzech warszawskich szkół podstawowych.

CZERWONY KAPTUREK I STRACHY NA LACHY to autorski spektakl oparty o tekst W. Kołyszki, oraz pomysły i improwizacje uczestników zajęć. Czerwony Kapturek jest samotną i pełną lęków dziewczynką. Zapracowani i skupieni na sobie rodzice powoli przestają dostrzegać swoją córkę. Żeby zapomnieć o problemach Czerwony Kapturek gra w Minecraft’a i godzinami siedzi przy komputerze. Pewnego dnia dziewczynka musi sama iść do chorej Babci, która mieszka po drugiej stronie Puszczy Straszydeł, a wtedy staje oko w oko ze swoimi największymi lękami… Zabawna i pouczająca historia o rodzinie, strachu i sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Plakat MŁŃSKIE KOŁO
Plakat do spektaklu zrobiony samodzielnie przez jednego z uczestników zajęć

 

GALERIA

Skip to content