Teatr Jeszcze
zaprasza na spektakl
HierarchJA
Premiera: 19 marca godz. 18:00
Pokazy: 25, 26 marca godz. 18:00
Miejsce: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Jezuicka 4, Stare Miasto.
Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji miejsc:
rezerwacje@fundacjamlyn.pl
Teatr Jeszcze to grupa warszawskich Nauczycieli, którzy poza praca w szkole, zajmują się… teatrem. Grupa zawiązała się w zeszłym roku i w ramach projektu Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zrealizowała spektakl MY, LUDZIE PANDEMICZNI, który był grany na deskach Teatru Stara Prochownia w Warszawie i spotkał się z bardzo żywym i emocjonalnym przyjęciem. Grupa realizuje idee teatru partycypacyjnego, a spektakl jest wynikiem wspólnej pracy kreacyjnej.
HierarchJA to opowieść o naszych codziennych relacjach, które mimo pozornie niewinnej struktury, mają często charakter przemocowy. Rodzinny obiad, wizyta u lekarza, czy próba w teatrze – dlaczego zwyczajne sytuacje powodują naruszanie naszych granic? Czy zawsze winę ponoszą inni? A może my sami mamy tendencję do wchodzenia w hierarchiczne układy?
Spektakl podejmuje temat przemocowych relacji społecznych, ale także naszego stosunku do nas samych. Korzystając z możliwości teatru partycypacyjnego przyglądamy się sobie i naszym „wewnętrznym dzieciom”. Jak często sami nie szanujemy swoich granic? Jak często dostosowujemy się do zewnętrznych wymagań i oczekiwań, kosztem własnych potrzeb. Dlaczego pozwalamy sobie na wewnętrzną przemoc i agresję? I czy w naszym, polskim społeczeństwie jest możliwa dorosła relacja – ze sobą i z innymi?
HierarchJA to nasza podróż do wewnętrznego świata, to zaproszenie Widzów do wspólnej refleksji i teatralnego dialogu.
Występują:Ewa Borgosz, Anna Gwarek, Robert Jesionek, Joanna Karpińska, Iwona Kowalczyk, Agata Mandziewska, Iwona Młynarczyk, Małgorzata Pacocha, Ludmiła Pietrus, Adriana Sadowska, Małgorzata Sasimowska, Arkadiusz Stawski;
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Teksty wierszy: Robert Jesionek
Muzyka: Mikołaj Tabako
Choreografia: Anna Gwarek
Praca z lalkami: Radosław Kaliski
Reżyseria świateł: Radosław Sałasiński
Produkcja: Zosia Bardzińska
Koordynacja projektu: Beata Zuziak
Projekt plakatu – Sebastian Gaweł
Zdjęcia – Eliza Krakówka
Ola Dostatnia
Hania Dukat
Irena Gwarek
Tadeusz Gwarek
Kornelia Grzywnowicz
Lena Pietrus
Maja Skroczyńska
Ola Skydan
Projekt Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacji Artystycznej MŁYN.
Partnerem projektu jest Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.
W 2021 roku W ramach projektu Fundacji Artystycznej MŁYN i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń udało się powołać do życia wyjątkową grupę teatralną – Teatr JESZCZE. Teatr jest złożony z Nauczycieli i Nauczycielek warszawskich szkół, którzy po pracy chcą realizować swoją pasję. Grupa w marcu 2022 roku zrealizowała pierwszy spektakl, grany z powodzeniem na deskach Teatru Stara Prochownia. Pod tytułem:
My, ludzie pandemiczni
O SPEKTAKLU:
Jak pandemia zmieniła nasze ciała? Jak wpłynęła na bliższe i dalsze relacje? Jak na codzienne rytuały, przyzwyczajenia, język, duchowość, moralność? Jak wraz z kolejnymi falami ewaluowało nasze podejście do medialnych doniesień i rządowych obostrzeń?
Teatr JESZCZE stawia te i inne pytania w spektaklu „My, ludzie pandemiczni” w reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej. Scenariusz i dramaturgia powstawały na bazie indywidualnych doświadczeń, obserwacji i emocji członków grupy, zawiązanej podczas warsztatów w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
NATALIA FIJEWSKA-ZDANOWSKA O PRACY Z GRUPĄ:
Pandemia jest obecnie tematem naszej wspólnej, społecznej traumy – traumy świeżej i wciąż bolesnej, nieprzerobionej, pozostającej w naszych ciałach i umysłach. To rodzaj doświadczenia, które trudno rozpatrywać tylko z jednej, osobistej perspektywy. Trudno też o obiektywne spojrzenie, bo każdy z nas doświadczał tej traumy na swój sposób.
Praca teatralna metodą teatru autorskiego polega na wzajemnej inspiracji i wymianie w obrębie całej grupy, do której każdy wnosi swoją perspektywę, swój kawałek opowieści. Z tych elementów ma szansę powstać artystyczna całość, w ramach której dorośli ludzie, w różnym wieku i z różnym bagażem życiowych doświadczeń, godzą się być współtwórcami dzieła, a nie tylko aktorami, odgrywającymi napisane uprzednio role.
Dla mnie osobiście, jako reżysera i dramaturga, jest to niezwykle ciekawy i inspirujący proces, który daje wyjątkową możliwość stworzenia czegoś w rodzaju intersubiektywnego obrazu. To teatr wspólnotowy, bazujący na naturalnym potencjale każdego z uczestników procesu, teatr sprawiający, że możemy patrzeć jednocześnie z wielu stron na tę samą rzeczywistość.
Występują:
Anna Jarczak
Joanna Karpińska
Iwona Kowalczyk
Anna Leoniak
Agata Mandziewska
Krystyna Mazurek
Iwona Młynarczyk
Małgorzata Pacocha
Joanna Pietraszek
Ludmila Pietrus
Izabela Redlińska-Tuz
Małgorzata Sasimowska
Arkadiusz Stawski
Aleksandra Śledź
Karolina Zielińska
Beata Zuziak
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Muzyka: Mikołaj Tabako
Asystent reżysera: Zosia Bardzińska
Koordynacja projektu: Beata Zuziak
Produkcja: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Realizacja: Fundacja Artystyczna MŁYN