Piąta rano to monodram muzyczny z pogranicza kabaretu, piosenki aktorskiej i teatru. Bohaterka, młoda kobieta po przejściach (Agata Fijewska), właśnie wzięła ślub: jest piąta rano – po weselu. Chwila na podsumowanie, na własną historię wyśpiewaną gościom spomiędzy popękanych, weselnych balonów. Widzowie mimowolnie stają się weselnymi gośćmi, którzy, tak jak bohaterka, muszą spojrzeć wstecz, na swoje pokręcone życie…
Poprzez subtelną metaforę, muzykę i prostą formę spektakl dotyka tematu samotności kobiety we współczesnej rzeczywistości. Między wierszami stawia też pytanie o różnicę: miasto a prowincja.
Spektakl w wykonaniu Agaty Fijewskiej otrzymał Grand Prix na 7 Przeglądzie Monodramu Współczesnego.
Natalia Fijewska-Zdanowska – autorka i reżyserka: Dla mnie to opowieść o specyficznie polskim dorastaniu – o kobiecości, która kształtuje się między tradycją, a jej wyparciem: pierwsza komunia z nowym rowerem i pijaną zgrają gości, samotność na leszówce pod domem, pierwsze doświadczenia seksualne w szkolnej toalecie. Bohaterka to kobieta groteskowa – groteskowe są jej marzenia o karierze i ich komiczny finał. Groteskowa jest jej miłość i wreszcie wesele, na którym postanawia wyśpiewać swoje życie. Ale czy właśnie taka nie jest cała nasza rzeczywistość?
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Występuje: Agata Fijewska
Muzyka: Joanna Cieśniewska
Akompaniament: Agnieszka Orzechowska-Kozak
Współpraca muzyczna: Leszek Lewicki
Realizacja: Fundacja Artystyczna MŁYN
dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy
Współpraca: Teresiński Ośrodek Kultury
Czas trwania spektaklu: 60 min
Premiera – styczeń 2009 r.
Spektakl dla widzów od lat 14
“Biały, biały welon” Bronisław Tumiłowicz – Przegląd nr 7/22.02
Bohaterka grana przez Agatę Fijewską, młoda kobieta po przejściach, właśnie wzięła ślub: jest piąta rano – po weselu. Chwila na podsumowanie, na własną historię wyśpiewaną gościom spomiędzy popękanych weselnych balonów. Widzowie mimowolnie stają się weselnymi gośćmi, którzy, tak jak bohaterka, muszą spojrzeć wstecz, na swje pokręcone życie… Poprzez o specyficznie polskim dorastaniu – o kobiecości, która kształtuje się między tradycją a jej wyparciem: pierwsza komunia z nowym rowerem i pijaną zgrają gości, pierwsze doświadczenia seksualne w szkolnej toalecie. Bohaterka to kobieta groteskowa – groteskowe są jej marzenia o karierze i ich komiczny finał – twierdzi Natalia Fijewska-Zdanowska, autorka i reżyserka.W Staromiejskim o “Piątej rano” -Super Express nr 25 (dodatek), 30 stycznia 2009
Wreszcie ostatni prezentowany w konkursie spektakl, nagrodzony Grand Prix – “Piąta rano” wyreżyserowana przez Natalię Fijewską-Zdanowską, a zagrana przez jej siostrę – Agatę. Na co dzień znany z repertuaru prowadzonego przez siostry Teatru Staromiejskiego. “Piąta rano” to skromna, pozbawiona efektów, wyśpiewana przy akompaniamencie pianina historia, jakich wiele, wzięta niemal z gazety. Młoda, dwudziestoletnia kobieta, już po przejściach, czystym, niewinnym głosem, swobodnie bawiąc się konwencjami muzycznymi, odśpiewuje swe całe życie.“Rozbić starą formułę”, Agnieszka Rataj – Życie Warszawy nr 122, 26 maja 2009