Niezależna i dobrze sytuowana singielka z Warszawy (Agata Fijewska) wraca z imprezy w hipsterskiej knajpie na prawym brzegu Wisły. Jest zmęczona i pijana, zamiast na postój taksówek trafia na jedno z praskich podwórek. Rzeczywistość zaczyna mieszać się ze snem, bohaterka rozpoczyna dziwną podróż po “innej wersji” swojego własnego życiorysu. Może gdyby nie zbieg okoliczności, byłaby praską “lumpeksiarą” sprzedającą czosnek na Grochowskiej i czekającą nocami na męża alkoholika…
Naga Praga to rodzaj scenicznego żartu, nie pozbawionego jednak goryczy i złośliwości wobec współczesnego świata. Życiorys hipsterskiej singielki i “dziewczyny z Pragi” przeplatają się ze sobą, prascy Hipsterzy (Sławomir Pacek i Adam Krawczuk)zamieniają się w Dresów, modny klub w podwórko przy trzepaku, a mroczny DJ (Maciej Rozwadowski)w tajemniczego ostrzarza noży. Spektakl poddaje analizie fenomen współistnienia w jednej przestrzeni dwóch odrębnych społecznie światów, z których każdy rządzi się swoimi prawami – czy te prawa, nie są jednak niepokojąco podobne?
Czy dychotomia praskich rzeczywistości nie jest dychotomią bardziej ogólną – warszawską? polską? a może także naszą własną – wewnętrzną i osobistą? Czy istnieje możliwość komunikacji między tymi dwoma odrębnymi rzeczywistościami? Czy istnieje możliwość scalenia tych rzeczywistości w nas samych – w jedną, wspólną tożsamość?
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Muzyka: Filip Dreger
Występują: Agata Fijewska, Adam Krawczuk, Sławomir Pacek
DJ/instrumenty perkusyjne: Maciej Rozwadowski
Choreografia: Bartosz Figurski
Reżyseria świateł: Mikołaj Malesza
Produkcja: Joanna Hawryluk, Agnieszka Kondraciuk
Realizacja: Fundacja Artystyczna MŁYN
dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy
Partner: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej,
Czas trwania spektaklu: 50 min.
Premiera – czerwiec 2014 r.
Spektakl dla widzów od lat 14
Spektakl brał udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
“Naga Praga, czyli na takie przedstawienia warto chodzić” – Notatnik Kulturalny
Spektakl “Naga Praga” warszawskiego Teatru MŁYN wprowadza w nieoswojone rejony praskiej strony Wisły, które dla stołecznych hipsterów to piątkowa mekka. Jednak miły szum w już półsennej od świtu głowie może szybko przerodzić się w skurcz strachu, gdy w jednej z bram spotkasz…“W Praskim Młynie” Dorota Okulicz – Teraz Teatr 16 października 2014
“Naga Praga” jest pełna symboli, niedopowiedzeń i ukrytych motywacji. To miniatura musicalu, gorzki żart, zabawa formą. Niezwykła opowieść opowiedziana pięknymi dźwiękami, wyśpiewana “Naga Praga” bawi, zatrważa, zmusza do myślenia.
“Paradoks koegzystencji” – Katarzyna Hanna Binkiewicz – Krytykat recenzja spektaklu Naga Praga w Teatrze Młyn
Zaraz na samym początku, po pantomimicznym prologu w songu (…) zaznaczona jest opozycja „dwóch Warszaw”. Ta pierwsza jest pełna świateł, blichtru i kasy, „hipsterska… umalowana jak królowa perska”. I jest też ta druga – prawdziwa Warszawa, szara i zwyczajna, której symbolem jest małe, ciasne podwórko gdzieś na Pradze, z byle jakim prawie do cna zadeptanym trawnikiem i trzepakiem, centrum podwórkowego życia.Arkadiusz Szaraniec – https://www.facebook.com/arkadiusz.szaraniec?fref=ts
Całość to w zasadzie nic wielkiego, ale humorystyczne, nieco drapieżne, nieco liryczne piosenki, łatwo wpadają w ucho. To musicalowa rewia electro – taneczna, żartobliwa i ironiczna. Niby drobiazg, a jednak daje do myślenia, nie tylko o mieszkańcach stolicy i jej subkulturach. O nas, o kulturze masowej i o tym, czy w naszym XXI wieku jest jeszcze miejsce na indywidualizm.
“Hipsterzy, single i krzepka Praga” – Anna Czajowska – Teatr dla Was
Wizerunek prawobrzeżnej Warszawy, wyłaniający się w tej podwórkowej miniatury muzycznej, zaskakuje lekkością i świeżością spojrzenia. W dużej mierze jest to zasługa muzyki Filipa Dregera – w pierwszej chwili klubowe rytmy kłócą się z obrazem praskiego podwórka, ale kolejne odsłony historii o życiu młodych warszawiaków znoszą ten dysonans. Agata Fijewska-Sękulska, Adam Krawczuk i Sławomir Pacek zabierają widzów na wirtualny spacer po mieście, w którym nowe całkiem udanie przenika się ze starym.
“Naga Praga w reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej w Teatrze Młyn w Warszawie” – Marzena Dobosz – teatru głodna 4 marca 2015