Teatr Jeszcze
zaprasza na spektakl
WIĘZY
Pokaz przedpremierowy: 23.03 godz. 19:00
(pokaz gościnny w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów 2024)
Premiera: 25.03 godz. 19:00
Pokazy: 27.04, 29.04, 17.05 (pokaz w ramach w ramach Konferencji Teatralnej WCIES), 17.06 godz. 19:00
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego „Łazienkowska”, ul. Łazienkowska 7, Warszawa
Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji miejsc:
rezerwacje@fundacjamlyn.pl
Teatr Jeszcze to grupa złożona z warszawskich nauczycieli i pracowników placówek edukacyjnych. Grupa powstała i działa od trzech lat w ramach kursu doskonalącego „Realizacja autorskiego spektaklu teatralnego na bazie doświadczeń i pomysłów uczestników” organizowanego w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W 2022 r. zrealizowała spektakl „My, ludzie pandemiczni”, który był grany na deskach Teatru Stara Prochownia w Warszawie, a w 2023 r. spektakl „HierarchJA”, grany na scenie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, oraz pokazywany w ramach Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych RELACJE 2023 w Stalowej Woli. Grupa podejmuje współczesne tematy społeczne, realizuje idee teatru partycypacyjnego, a jej spektakle są wynikiem wspólnej pracy kreacyjnej.
WIĘZYto opowieść o współczesnej rodzinie, w której nic nie jest takie, jak się na pozór wydaje. Rodzice siedzą właśnie przed gabinetem poleconego psychiatry, w którym ich córka rozmawia z lekarzem. Przeciążenie nauką, zmęczenie, może pokłosie pandemii. Takie kryzysy zdarzają się przecież często. Szczególnie młodym ludziom. Czy jednak na pewno to tylko sprawa najmłodszego pokolenia? A gdybyśmy spojrzeli głębiej? Dalej?
Nietypowa narracja spektaklu pozwala widzom zajrzeć do wnętrza bohaterów. Co dzieje się w głowie ojca, a co w głowie matki? Ich myśli i emocje przywołują kolejne obrazy – kolejne pokolenia i ich nieprzepracowane traumy, ukryte w dalekiej przeszłości.
Spektakl zadaje pytanie o naszą teraźniejszość, w kontekście przeszłych wydarzeń. Jak wpływają na nas trudne doświadczenia i skrzętnie skrywane tajemnice naszych przodków? I dlaczego nasze pokoleniowe uwarunkowania z „więzi” staja się „więzami”?
Realizacja przedstawienia została poprzedzona pogłębionymi warsztatami na temat naszych własnych doświadczeń i rodzinnych historii. Przyglądając się swoim rodzinnym konstelacjom, szukaliśmy szerszych reguł dotyczących charakterystyki kolejnych pokoleń Polaków. Jakim społeczeństwem jesteśmy? Co łączy nasze pokoleniowe spuścizny? I czy nie warto zacząć mówić o tym, co przemilczane?
Występują: Zosia Bardzińska, Ewa Borgosz, Anna Gwarek, Iwona Kowalczyk, Anna Leoniak, Katarzyna Liwska, Agnieszka Łagodowska, Agata Mandziewska, Iwona Młynarczyk, Anna Olszewska, Małgorzata Pacocha, Elżbieta Pawlik, Ludmiła Pietrus, Adriana Sadowska, Małgorzata Sasimowska, Arkadiusz Stawski, Karolina Zielińska;
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Muzyka: Mikołaj Tabako
Konsultacje choreograficzne: Anna Gwarek
Reżyseria świateł: Radosław Sałasiński
Produkcja: Zosia Bardzińska
Koordynacja projektu: Beata Zuziak
Projekt Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacji Artystycznej MŁYN.
Partnerem projektu jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego „Łazienkowska”.
Teatr Jeszcze
zaprasza na spektakl
HierarchJA
Premiera: 19 marca godz. 18:00
Pokazy: 25, 26 marca godz. 18:00
Miejsce: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Jezuicka 4, Stare Miasto.
Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji miejsc:
rezerwacje@fundacjamlyn.pl
Teatr Jeszcze to grupa warszawskich Nauczycieli, którzy poza praca w szkole, zajmują się… teatrem. Grupa zawiązała się w zeszłym roku i w ramach projektu Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zrealizowała spektakl MY, LUDZIE PANDEMICZNI, który był grany na deskach Teatru Stara Prochownia w Warszawie i spotkał się z bardzo żywym i emocjonalnym przyjęciem. Grupa realizuje idee teatru partycypacyjnego, a spektakl jest wynikiem wspólnej pracy kreacyjnej.
HierarchJA to opowieść o naszych codziennych relacjach, które mimo pozornie niewinnej struktury, mają często charakter przemocowy. Rodzinny obiad, wizyta u lekarza, czy próba w teatrze – dlaczego zwyczajne sytuacje powodują naruszanie naszych granic? Czy zawsze winę ponoszą inni? A może my sami mamy tendencję do wchodzenia w hierarchiczne układy?
Spektakl podejmuje temat przemocowych relacji społecznych, ale także naszego stosunku do nas samych. Korzystając z możliwości teatru partycypacyjnego przyglądamy się sobie i naszym „wewnętrznym dzieciom”. Jak często sami nie szanujemy swoich granic? Jak często dostosowujemy się do zewnętrznych wymagań i oczekiwań, kosztem własnych potrzeb. Dlaczego pozwalamy sobie na wewnętrzną przemoc i agresję? I czy w naszym, polskim społeczeństwie jest możliwa dorosła relacja – ze sobą i z innymi?
HierarchJA to nasza podróż do wewnętrznego świata, to zaproszenie Widzów do wspólnej refleksji i teatralnego dialogu.
Występują:Ewa Borgosz, Anna Gwarek, Robert Jesionek, Joanna Karpińska, Iwona Kowalczyk, Agata Mandziewska, Iwona Młynarczyk, Małgorzata Pacocha, Ludmiła Pietrus, Adriana Sadowska, Małgorzata Sasimowska, Arkadiusz Stawski;
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Teksty wierszy: Robert Jesionek
Muzyka: Mikołaj Tabako
Choreografia: Anna Gwarek
Praca z lalkami: Radosław Kaliski
Reżyseria świateł: Radosław Sałasiński
Produkcja: Zosia Bardzińska
Koordynacja projektu: Beata Zuziak
Projekt plakatu – Sebastian Gaweł
Zdjęcia – Eliza Krakówka
Ola Dostatnia
Hania Dukat
Irena Gwarek
Tadeusz Gwarek
Kornelia Grzywnowicz
Lena Pietrus
Maja Skroczyńska
Ola Skydan
Projekt Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacji Artystycznej MŁYN.
Partnerem projektu jest Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.
W 2021 roku W ramach projektu Fundacji Artystycznej MŁYN i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń udało się powołać do życia wyjątkową grupę teatralną – Teatr JESZCZE. Teatr jest złożony z Nauczycieli i Nauczycielek warszawskich szkół, którzy po pracy chcą realizować swoją pasję. Grupa w marcu 2022 roku zrealizowała pierwszy spektakl, grany z powodzeniem na deskach Teatru Stara Prochownia. Pod tytułem:
My, ludzie pandemiczni
O SPEKTAKLU:
Jak pandemia zmieniła nasze ciała? Jak wpłynęła na bliższe i dalsze relacje? Jak na codzienne rytuały, przyzwyczajenia, język, duchowość, moralność? Jak wraz z kolejnymi falami ewaluowało nasze podejście do medialnych doniesień i rządowych obostrzeń?
Teatr JESZCZE stawia te i inne pytania w spektaklu „My, ludzie pandemiczni” w reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej. Scenariusz i dramaturgia powstawały na bazie indywidualnych doświadczeń, obserwacji i emocji członków grupy, zawiązanej podczas warsztatów w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
NATALIA FIJEWSKA-ZDANOWSKA O PRACY Z GRUPĄ:
Pandemia jest obecnie tematem naszej wspólnej, społecznej traumy – traumy świeżej i wciąż bolesnej, nieprzerobionej, pozostającej w naszych ciałach i umysłach. To rodzaj doświadczenia, które trudno rozpatrywać tylko z jednej, osobistej perspektywy. Trudno też o obiektywne spojrzenie, bo każdy z nas doświadczał tej traumy na swój sposób.
Praca teatralna metodą teatru autorskiego polega na wzajemnej inspiracji i wymianie w obrębie całej grupy, do której każdy wnosi swoją perspektywę, swój kawałek opowieści. Z tych elementów ma szansę powstać artystyczna całość, w ramach której dorośli ludzie, w różnym wieku i z różnym bagażem życiowych doświadczeń, godzą się być współtwórcami dzieła, a nie tylko aktorami, odgrywającymi napisane uprzednio role.
Dla mnie osobiście, jako reżysera i dramaturga, jest to niezwykle ciekawy i inspirujący proces, który daje wyjątkową możliwość stworzenia czegoś w rodzaju intersubiektywnego obrazu. To teatr wspólnotowy, bazujący na naturalnym potencjale każdego z uczestników procesu, teatr sprawiający, że możemy patrzeć jednocześnie z wielu stron na tę samą rzeczywistość.
Występują:
Anna Jarczak
Joanna Karpińska
Iwona Kowalczyk
Anna Leoniak
Agata Mandziewska
Krystyna Mazurek
Iwona Młynarczyk
Małgorzata Pacocha
Joanna Pietraszek
Ludmila Pietrus
Izabela Redlińska-Tuz
Małgorzata Sasimowska
Arkadiusz Stawski
Aleksandra Śledź
Karolina Zielińska
Beata Zuziak
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Muzyka: Mikołaj Tabako
Asystent reżysera: Zosia Bardzińska
Koordynacja projektu: Beata Zuziak
Produkcja: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Realizacja: Fundacja Artystyczna MŁYN