Co może łączyć Kapsztad z polskim miasteczkiem? Spektakl BLISKO angażuje Widza w odczytywanie śmiałych, nieoczywistych na pierwszy rzut oka, paralel między światem przedstawionym w powieści „Hańba” a polską rzeczywistością. Tekst napisany przez Natalię Fijewską-Zdanowską jest inspirowany prozą Noblisty, ale tworzy zupełnie odrębną, mocno trzymającą w napięciu, opowieść o ludzkiej przemianie. Bohater, za sprawą krzywdy, której doznaje jego córka, konfrontuje się z własnym pojmowaniem męskości i kobiecości, winy i krzywdy, ofiary i oprawcy. Spektakl zadaje pytania o współczesne nierówności społeczne, ich istotę i naszą współodpowiedzialność za otaczający nas świat.
Na Scenie na Poddaszu po raz pierwszy doskonały aktorski duet: Janusz Łagodzinski, na co dzień aktor Teatru Ateneum, i Marianna Kowalewska, która po znakomitych rolach serialowych wraca do doświadczeń teatralnych.
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Obsada: Marianna Kowalewska, Janusz Łagodziński
Muzyka: Ygor Przebindowski
Scenografia, kostiumy: Barbara Koczarowa
Światło: Barbara Koczarowa, Przemysław Scholl
Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.
SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 16
J. M. Coetzee – południowoafrykański i australijski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Urodził się w 1940 r w Kapsztadzie, a kształcił w Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat w dziedzinie lingwistyki. Jest autorem ponad dziesięciu utworów fabularnych, czterech zbiorów esejów i kilku prac z pogranicza gatunków, a także tłumaczeń z języka niderlandzkiego i afrykanerskiego. Jego powieść „Hańba” (tytuł oryginału „Disgrace”) ukazała się w 1999 roku, a jej polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego w wydawnictwie Znak w 2001 roku. Nagrodzony m.in. Nagrodą Bookera (dwukrotnie), Commonwealth Prize i Nagrodą Jerozolimską. W 2003 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Mieszka w Australii.
Kliknij w logo wybranego serwisu biletowego, aby przejść do systemu sprzedaży i kupić bilet
Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
PATRONI SPEKTAKLU:
„Dramatopisarka wpisuje Zenonowi hurtownikowi do roli całe spektrum męskich zachowań, od naturalnego ożywienia erotycznej wyobraźni, które rodzi się w głowie i wcale nie musi z niej wychynąć na światło dzienne, po czynne, skrajne skurwysyństwo. Łagodziński, niemal ekwilibrystycznie łączy – niekiedy nawet w obrębie jednego zdania – dwie melodie: jedną porozumiewawczą „wiecie jak to jest” i drugą, samomęskolubną, gdzie ona to tylko przedmiot, a kwestią czasu jest to, czy i kiedy diabli wezmą skrupuły…”
Jacek Sieradzki, „Nie sądźcie”, Dialog, luty 2020
“W spektaklu popis aktorstwa daje dwójka wykonawców, starszy Janusz Łagodziński i młoda Marianna Kowalewska. Nikt nie zostanie obojętny po tym przedstawieniu”.
Bronisław Tumiłowicz, Seks w Młynie, Przegląd nr 1, 2.01.2020
“Dawno nie zetknęłam się ze spektaklem, który by w tak wymowny sposób opowiedział o ludziach i ich uczuciach”.
Agnieszka Kobroń, BLISKO, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, Afisz Teatralny, 18.12.2019
“Dla mnie to przede wszystkim kapitalna rola Janusza Łagodzińskiego, spowiedź człowieka, który najpierw z energią i pasją opowiada o tym jak rozwijało się w nim uczucie, pożądanie, jak robił podchody wobec ukraińskiej dziewczyny. To opowieść o obsesji, która prowadzi do tragedii i wyrzutów sumienia”
Robert Frączek, Blisko, czyli co ja zrobiłem, co oni zrobili, Notatnik kulturalny, 15.12.2019
“Kameralny, wzruszający, refleksyjny spektakl o stawianiu granic, wybaczaniu i szacunku dla drugiego człowieka, niezależnie od pochodzenia, ma w sobie dużo smutku, ale i sporo nadziei. Natalia Fijewska-Zdanowska nie zamyka tematu – zamiast tego zadaje trudne pytania i próbuje znaleźć odpowiedzi, pozostawiając widzom przestrzeń do własnych przemyśleń i refleksji. (…)Janusz Łagodziński bardzo wiarygodnie kreuje postać Zenona, broni racji swojego bohatera, ale go nie „wybiela”. Wina zawsze domaga się kary – to nieuniknione. Partnerująca mu Marianna Kowalewska z młodzieńczą naturalnością oddaje charakter bohaterki – zwariowanej, naiwnej i wielce empatycznej, wkraczającej w dorosłość dziewczyny. Sceniczna Kasia ma w sobie całe pokłady wrażliwości i aż nadto rozwinięte poczucie tolerancji (…)”Anna Czajkowska, “Czy haniebna wina może pozostać bez kary?”, Teatr dla Wszystkich, 10.12.2019
“HAŃBA, która stała się dwuosobowym spektaklem BLISKO zmieniła miejsce akcji i realia dzięki wspaniałej pracy autorki scenariusza i reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej. (…) porusza (…) najważniejsze dla nas kwestie, np. egoizmu, szacunku dla drugiego człowieka, kruchości rodzinnego szczęścia, zdolności poświęcenia dla kogoś innego, uczciwości, prawdomówności, wreszcie miłości, która niejedno ma imię”Joanna Tumiłowicz, “Kłamstwo i gwałt w jednym stały domu”, Maestro, 8.12.2019