BLISKO

Postanowiliśmy nietypowo wykorzystać – podyktowaną przepisami bezpieczeństwa – konieczność zmniejszenia i tak malutkiej widowni. Na jesiennych pokazach BLISKO spotkamy się w zaledwie 20-osobowym gronie (sic!). Chcielibyśmy w tym czasie dać się lepiej poznać naszej Publiczności. Dlatego na Scenie na Poddaszu zaplanowaliśmy szczególny rodzaj kameralnych spotkań: pokazy BLISKO będą poprzedzone krótkim wprowadzeniem do spektaklu, dzięki któremu dowiecie się więcej o kulisach powstawania sztuki!

Spektakl inspirowany powieścią „Hańba” Johna Maxwella Coetzee

Wchodząca w dorosłość córka (Marianna Kowalewska) i skrywający swoją mroczną tajemnicę ojciec (Janusz Łagodziński)… Spektakl BLISKO angażuje Widza w odczytywanie śmiałych, nieoczywistych na pierwszy rzut oka, paralel między światem przedstawionym w powieści „Hańba” a polską rzeczywistością. Tekst napisany przez Natalię Fijewską-Zdanowską jest inspirowany prozą Noblisty, ale tworzy zupełnie odrębną, mocno trzymającą w napięciu, opowieść o ludzkiej przemianie. Bohater, za sprawą krzywdy, której doznaje jego córka,  konfrontuje się z własnym pojmowaniem męskości i kobiecości, winy i krzywdy, ofiary i oprawcy. Spektakl zadaje pytania o współczesne nierówności społeczne, ich istotę i naszą współodpowiedzialność za otaczający nas świat.

Na Scenie na Poddaszu po raz pierwszy doskonały aktorski duet: Janusz Łagodzinski, na co dzień aktor Teatru Ateneum, i Marianna Kowalewska, która po znakomitych rolach serialowych wraca do doświadczeń teatralnych.

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Obsada: Marianna Kowalewska, Janusz Łagodziński
Muzyka: Ygor Przebindowski
Scenografia, kostiumy: Barbara Koczarowa
Światło: Barbara Koczarowa, Przemysław Scholl
Produkcja: Zofia Bardzińska
Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 16

J. M. Coetzee – południowoafrykański i australijski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Urodził się w 1940 r w Kapsztadzie, a kształcił w Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat w dziedzinie lingwistyki. Jest autorem ponad dziesięciu utworów fabularnych, czterech zbiorów esejów i kilku prac z pogranicza gatunków, a także tłumaczeń z języka niderlandzkiego i afrykanerskiego. Jego powieść „Hańba” (tytuł oryginału „Disgrace”) ukazała się w 1999 roku, a jej polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego w wydawnictwie Znak w 2001 roku. Nagrodzony m.in. Nagrodą Bookera (dwukrotnie), Commonwealth Prize i Nagrodą Jerozolimską. W 2003 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Mieszka w Australii.

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

 

PATRONI SPEKTAKLU:

 

 

„Dramatopisarka wpisuje Zenonowi hurtownikowi do roli całe spektrum męskich zachowań, od naturalnego ożywienia erotycznej wyobraźni, które rodzi się w głowie i wcale nie musi z niej wychynąć na światło dzienne, po czynne, skrajne skurwysyństwo. Łagodziński, niemal ekwilibrystycznie łączy – niekiedy nawet w obrębie jednego zdania – dwie melodie: jedną porozumiewawczą „wiecie jak to jest” i drugą, samomęskolubną, gdzie ona to tylko przedmiot, a kwestią czasu jest to, czy i kiedy diabli wezmą skrupuły…”

Jacek Sieradzki, „Nie sądźcie”, Dialog, luty 2020

“W spektaklu popis aktorstwa daje dwójka wykonawców, starszy Janusz Łagodziński i młoda Marianna Kowalewska. Nikt nie zostanie obojętny po tym przedstawieniu”.

Bronisław Tumiłowicz, Seks w Młynie, Przegląd nr 1, 2.01.2020

“Dawno nie zetknęłam się ze spektaklem, który by w tak wymowny sposób opowiedział o ludziach i ich uczuciach”.

Agnieszka Kobroń, BLISKO, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, Afisz Teatralny, 18.12.2019

“Dla mnie to przede wszystkim kapitalna rola Janusza Łagodzińskiego, spowiedź człowieka, który najpierw z energią i pasją opowiada o tym jak rozwijało się w nim uczucie, pożądanie, jak robił podchody wobec ukraińskiej dziewczyny. To opowieść o obsesji, która prowadzi do tragedii i wyrzutów sumienia”

Robert Frączek, Blisko, czyli co ja zrobiłem, co oni zrobili, Notatnik kulturalny, 15.12.2019

“Kameralny, wzruszający, refleksyjny spektakl o stawianiu granic, wybaczaniu i szacunku dla drugiego człowieka, niezależnie od pochodzenia, ma w sobie dużo smutku, ale i sporo nadziei. Natalia Fijewska-Zdanowska nie zamyka tematu – zamiast tego zadaje trudne pytania i próbuje znaleźć odpowiedzi, pozostawiając widzom przestrzeń do własnych przemyśleń i refleksji.
 
 
(…)Janusz Łagodziński bardzo wiarygodnie kreuje postać Zenona, broni racji swojego bohatera, ale go nie „wybiela”. Wina zawsze domaga się kary – to nieuniknione. Partnerująca mu Marianna Kowalewska z młodzieńczą naturalnością oddaje charakter bohaterki – zwariowanej, naiwnej i wielce empatycznej, wkraczającej w dorosłość dziewczyny. Sceniczna Kasia ma w sobie całe pokłady wrażliwości i aż nadto rozwinięte poczucie tolerancji (…)”

Anna Czajkowska, “Czy haniebna wina może pozostać bez kary?”, Teatr dla Wszystkich, 10.12.2019

“HAŃBA, która stała się dwuosobowym spektaklem BLISKO zmieniła miejsce akcji i realia dzięki wspaniałej pracy autorki scenariusza i reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej. (…) porusza (…) najważniejsze dla nas kwestie, np. egoizmu, szacunku dla drugiego człowieka, kruchości rodzinnego szczęścia, zdolności poświęcenia dla kogoś innego, uczciwości, prawdomówności, wreszcie miłości, która niejedno ma imię”

Joanna Tumiłowicz, “Kłamstwo i gwałt w jednym stały domu”, Maestro, 8.12.2019

GALERIA

Skip to content