Siostry

Historia dwóch sióstr związanych z jednym mężczyzną – artystą o psychopatycznych skłonnościach. Spektakl głęboko osadzony we współczesnych realiach – akcja dzieje się ‘na skrzyżowaniu’ dwóch środowisk – środowiska studenckiego oraz kręgu warszawskiego offu. Sztuka stawia pytania o współczesne granice między miłością a emocjonalną manipulacją, między bliskością a uzależnieniem. Spektakl jest eksploatowany ze środków finansowych Miasta Stołecznego Warszawy.

Natalia Fijewska-Zdanowska – reżyserka i scenarzystka spektaklu:

“Siostry” to spektakl niezwykle osobisty. Próbujemy w nim dotknąć dwóch tematów, które w naszym własnym życiu grają ogromną rolę – tematu relacji z innymi i tematu sztuki. To opowieść o miłości kobiet do mężczyzny, ale także kobiet – sióstr – do siebie nawzajem – miłości trudnej, pokręconej i cholernie ważnej. To również próba analizy tak modnego dziś pojęcia „offu” – jako środowiska, jako stylu i lansu, jako sztuki, a także, jako dziwnej współczesnej tendencji eskapistycznej – potrzeby ucieczki przed rzeczywistością.
REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Występują: Zuzanna Fijewska-Malesza, Agata Fijewska, Adam Sajnuk
Scenografia: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Joanna Cieśniewska
Realizacja: Fundacja Artystyczna MŁYN
Mecenat artystyczny: Teatr Na Woli w ramach projektu „Wola w Offsecie”
Honorowy patronat Marka Andruka – Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Premiera 2008 r.

Napisać o tym przedstawieniu, że jest o uczuciach, a właściwie o miłości, jaką dwie siostry (Agata Fijewska, Zuzanna Fijewska) darzą offowego artystę, to tak jakby pić ciepłe piwo latem i zachwycać się tym, jakie ono jest dobre. To przedstawienie sięga głębiej. Retrospekcje, wracające obrazy prowadzą widza poprzez koleje losu bohaterów. Jak jeden mężczyzna może wywrócić do góry nogami świat dwóch wkraczających w dorosłe życie dziewczyn? To nie fura, skóra i komóra odgrywają najważniejszą rolę, a psychopatyczna artystyczna dusza, gra na uczuciach i ciągłe mydlenie dziewczęcych oczu słowami – “potrzebuję cię, ty tego nie rozumiesz?”. Na czym polega ta potrzeba? To tylko chęć fizycznego wykorzystania dziewczyn, których “białe karty” dopiero się zapisują.

„OFF Sisters”, Dominik Ferenc, Nowa Siła Krytyczna, 31-01-2008

Sztuka “Siostry” napisana i wyreżyserowana przez Natalię Fijewską-Zdanow-ską zainaugurowała nową scenę Teatru na Woli, która mieści się w starej drukarni przy ul. Ogrodowej w Warszawie. Tematem spektaklu jest skomplikowana tkanka relacji między siostrami, które próbują mieć na wyłączność tego samego chłopaka. Dodatkową atrakcją spektaklu jest udział dwóch sióstr – Zuzanny i Agaty Fijewskich, którym partneruje, znakomicie kreując rolę “samca”, Adam Sajnuk. “Siostry” to kawałek dobrej psychologii i okazja do popisu aktorskiego. Do tego żywy dialog i szczypta realizmu.

“Siostry grają “Siostry””, Bronisław Tumiłowicz, Przegląd nr 8/24.02, 20-02-2008

 

Plakat

GALERIA

 

Skip to content