zapraszamy na wystawę fotografii
Katarzyny Ewy Żak i Piotra Fijewskiego
WARSZAWA imPRESJE
Wernisaż wystawy: 24 września, godz. 20:00,
po zakończeniu spektaklu, który rozpoczyna się o godz. 19:00.
Wystawa towarzyszy pokazom spektaklu CÓRKA
w reż. Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej
z udziałem Joanny Żółkowskiej i Zuzanny Fijewskiej-Maleszy.
MIEJSCE: Foyer Sceny Staromiejskiej SCEK, ul. Jezuicka 4, II piętro
ORGANIZATOR: Fundacja Artystyczna MŁYN,
przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa, dzięki uprzejmości Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej
KURATOR: Agnieszka Kondraciuk/Katarzyna Binkiewicz
Natalia Fijewska-Zdanowska, reżyserka spektaklu „Córka”, inicjatorka wystawy:
W moich najwcześniejszych wspomnieniach widzę warszawskie blokowiska, są szarobrunatne i powodują niejasny niepokój. Zderzenie tamtego świata z ze światem współczesnym, ich niedopasowanie i dialog – były kanwą zrealizowanego przeze mnie w zeszłym roku spektaklu CÓRKA.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy parę miesięcy po premierze, zupełnie przypadkiem, przy okazji generalnych porządków mój Tata pokazał mi kilka zrobionych przez siebie zdjęć sprzed ponad 30 lat. To było to. Te same obrazy, które tyle razy z wysiłkiem wywoływałam w pamięci, w trakcie pisania i prób. Powstały z bezsilności. Nie próbował kadrować i upiększać, chwycił aparat i dokumentował, bo miał dość.
Młoda fotografka Kasia Ewa Żak swoimi zdjęciami podjęła dialog z zapisem mojego Taty – z obrazem brzydoty, pustki, labiryntem bloków, jak z tolkienowskiego Mordoru… I oto z jej zdjęć wyłania się inny świat – współczesny, gładki jak ekran najnowszego telefonu, błyszczący wypolerowanymi szybami, które odbijają niebo. Świat, o którym musiał marzyć mieszkaniec brunatnego blokowiska. A jednak – czy rzeczywistość ze zdjęć Kasi nie jest również Mordorem – znanym nam wszystkim Mordorem korporacyjnych biurowców, zimnych, jak lodowe pałace…?
Dwa światy, dwie pustki. Na czym polega łącząca je opresyjność? W którym świecie jest lepiej? I gdzie w tych labiryntach podziewa się człowiek?
AUTORZY FOTOGRAFII:
Piotr Fijewski
Rocznik 1956. Z zawodu psycholog i terapeuta. W latach 80-tych działacz Solidarności. Fotografuje hobbystycznie od wielu lat.
Katarzyna Ewa Żak
Rocznik 1988. Magister filozofii, studiowała fotografię, dziennikarstwo i filmoznawstwo. Obecnie studentka III roku realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Katowicach. Autorka zdjęć i reportaży fotograficznych.
Bilety na spektakl z wystawą w cenie 35 zł – 30 zł
rezerwacje@fundacjamlyn.pl
519 672 356
/można rezerwować smsem/