PREMIERA! BLISKO - 6.12

Spektakl inspirowany powieścią „Hańba” Johna Maxwella Coetzee

Co może łączyć Kapsztad z polskim miasteczkiem? Spektakl BLISKO angażuje Widza w odczytywanie śmiałych, nieoczywistych na pierwszy rzut oka, paralel między światem przedstawionym w powieści „Hańba” a polską rzeczywistością. Tekst napisany przez Natalię Fijewską-Zdanowską jest inspirowany prozą Noblisty, ale tworzy zupełnie odrębną, mocno trzymającą w napięciu, opowieść o ludzkiej przemianie. Bohater, za sprawą krzywdy, której doznaje jego córka,  konfrontuje się z własnym pojmowaniem męskości i kobiecości, winy i krzywdy, ofiary i oprawcy. Spektakl zadaje pytania o współczesne nierówności społeczne, ich istotę i naszą współodpowiedzialność za otaczający nas świat.

Na Scenie na Poddaszu po raz pierwszy doskonały aktorski duet: Janusz Łagodzinski, na co dzień aktor Teatru Ateneum, i Marianna Kowalewska, która po znakomitych rolach serialowych wraca do doświadczeń teatralnych.

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Obsada: Marianna Kowalewska, Janusz Łagodziński
Muzyka: Ygor Przebindowski
Scenografia, kostiumy: Barbara Koczarowa
Światło: Barbara Koczarowa, Przemysław Scholl

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

J. M. Coetzee – południowoafrykański i australijski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Urodził się w 1940 r w Kapsztadzie, a kształcił w Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat w dziedzinie lingwistyki. Jest autorem ponad dziesięciu utworów fabularnych, czterech zbiorów esejów i kilku prac z pogranicza gatunków, a także tłumaczeń z języka niderlandzkiego i afrykanerskiego. Jego powieść „Hańba” (tytuł oryginału „Disgrace”) ukazała się w 1999 roku, a jej polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego w wydawnictwie Znak w 2001 roku. Nagrodzony m.in. Nagrodą Bookera (dwukrotnie), Commonwealth Prize i Nagrodą Jerozolimską. W 2003 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Mieszka w Australii.

Kliknij w logo wybranego serwisu biletowego, aby przejść do systemu sprzedaży i kupić bilet

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

PATRONI SPEKTAKLU:

 

GALERIA