Słuchowisko dla dzieci „Boluś i jeż” to pierwsze słuchowisko zrealizowane przez Fundację Artystyczną Młyn, słuchowisko pod wieloma względami rodzinne, które udostępniamy w czasie, który wszyscy – siłą rzeczy – spędzamy w domach ze swoimi najbliższymi.
Mały Boluś jest zwyczajnym kilkuletnim chłopcem, który – jak każde dziecko – kocha swoich rodziców, lubi chlapać się w kałuży oraz po swojemu próbuje zrozumieć otaczający go świat. Któregoś razu podczas spaceru po parku spotyka wraz z mamą małego, potrzebującego pomocy jeża. Niespodziewany gość oraz związane z nim zamieszanie wywołuje wiele pytań w głowie małego Bolusia: Dlaczego rodzice nie koncentrują już uwagi tylko na mnie? Czy trzeba pomagać słabszym? Czy i dlaczego muszę się dzielić? Co robić, kiedy ogarnia mnie złość?
Poprzez zabawne dialogi i piosenki, oraz współczesną, bardzo realną historię rodzinną, mali słuchacze z łatwością utożsamią się z bohaterem bajki, jednocześnie ćwicząc bezcenną umiejętność społeczną, jaką jest empatia.
Natalia Fijewska-Zdanowska, autorka scenariusza: „Historyjki o Bolusiu powstały dla naszych własnych dzieci… Nagrane półamatorsko, ale z sercem i radością, odsłuchiwane potem miliony razy w naszym domu i domach naszych znajomych, a potem dalszych znajomych i nieznajomych… Teraz lądują w sieci, bo czas jest trudny i trzeba się dzielić. Może komuś przyniosą chwilę wytchnienia, a może ktoś odnajdziecie się trochę w Bolusiowej rodzinie, która – no cóż – nie jest rodziną idealną…”
Czego możemy spodziewać się w warstwie muzycznej?
Filip Dreger, kompozytor: „Muzyka do słuchowiska nawiązuje do oprawy polskich bajek muzycznych z ich złotego okresu: lat 60., 70. i początku 80.”
Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Występują: Agata Kołodziejczyk (Fijewska), Zuzanna Fijewska-Malesza, Bartek Zdanowski
Muzyka, aranżacje, akompaniament: Filip Dreger
Realizacja, nagrania, mastering: Bartek Piasecki, Art Cafe
Projekt współfinansowany przez Biuro Edukacji m.st.Warszawa.
Słuchowisko posiada rekomendacje WCIES.
Opowieść porusza temat trudnych uczuć, takich jak złość i zazdrość, które są charakterystyczne dla wieku przedszkolnego i zupełnie normalne, jednak niekonstruktywnie wyrażone i przyjęte z niezrozumieniem, mogą przysparzać rodzinie wielu konfliktowych sytuacji.
Poniżej propozycja kilka ćwiczeń opracowanych przez specjalistów z dziedziny psychologii, które pomogą Wam wykorzystać walory edukacyjne bajki, a tym samym pogłębić relację z własnym dzieckiem.
1. Posłuchaj bajki wraz z dzieckiem.
2. Spróbuj pobawić się z dzieckiem w „Zgadywankę uczuć” bohaterów słuchowiska. Wspólnie zastanówcie się, dlaczego Boluś zachowywał się „niegrzecznie”? Jak czuł się Boluś? Rodzice? Jeż?
3. Pofantazjujcie, co było, gdyby Boluś zamiast mówić: „Jesteście głupi”, powiedział rodzicom o swoich uczuciach. Razem wypiszcie uczucia, o których Boluś mógłby powiedzieć swoim rodzicom.
4. Pobawcie się w „Kalambury emocji”: Dziecko poprzez mimikę pokazuje wybrane przez siebie uczucia, a reszta rodziny próbuje je odgadnąć, aż do skutku. Potem następuje zmiana pokazującego.
5. Przetestujcie w rodzinie sposób otwartej komunikacji według modelu:
„Kiedy ty mówisz / robisz/ zachowujesz się…, wtedy ja czuję / myślę / robię”.
Jeśli nasze słuchowisko ucieszyło Twoje dziecko, spodobało się rodzinie, wywołało ciekawą rozmowę lub pozwoliło Ci po prostu… dopić poranną kawę, może zechcesz wesprzeć Fundację Artystyczną Młyn dowolną kwotą darowizny? W trudnych dla wszystkich, także dla ludzi kultury, czasach, kiedy zostały odwołane wszystkie spektakle dla dzieci i dorosłych z naszego repertuaru, chcemy pozostawać w kontakcie z Widzami, realizując kolejne słuchowiska i spektakle online. Możesz nam w tym pomóc.
Wpłać dowolną kwotę na podany niżej numer rachunku, pisząc w tytule przelewu „Darowizna na cele statutowe”. Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!
Fundacja Artystyczna Młyn
ul. Ludna 7 m. 15, 00- 405 Warszawa
PKO BP 68102010970000710201405315
„Darowizna na cele statutowe”
Poznajcie także inne słuchowiska Fundacji Artystycznej Młyn dla przedszkolaków, które udostępniamy za pośrednictwem serwisu Audioteka.
Słuchowisko jest rekomendowane przez:
Projekt współfinansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy