ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM

ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM

Program zabaw i twórczych działań na czas wspólnego bycia w domu przedszkolaka i rodzica. W programie „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM” to przedszkolak ma inicjatywę, a rodzic… towarzyszy, czasem pomaga, a czasem po prostu zajmuje się swoimi sprawami.

Przejdź na stronę programu, klikając poniższy obrazek:

MAMOOO, NUDZI MI SIĘ!”
Odizolowane od rówieśników dziecko często doświadcza nudy. Rodzic z kolei staje przed wyzwaniem, jak połączyć opiekę nad swoim przedszkolakiem z pracą zawodową czy domowymi obowiązkami. Te, pozornie wykluczające się potrzeby, da się pogodzić. Ideą programu „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM” jest wsparcie dziecka w roli inicjatora własnych – bazujących na wyobraźni zabaw – poprzez uwagę i aprobatę rodzica. Autorski program został opracowany przez aktorów i animatorów z Fundacji Artystycznej Młyn i psychologów z Ośrodka Pomocy Psychologicznej INTRA.

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W PROGRAMIE
Przedszkolak
– umiejętność przełożenia własnych pomysłów i wyobrażeń na konstruktywne działanie twórcze
– impuls do kreatywnych zabaw w znanej, a jednak zaskakującej, domowej przestrzeni
– satysfakcja z własnej samodzielności i sprawczości
– doświadczenie bliskości rodzica, zamiast rodzicielskiej kontroli

Rodzic
– zapewnienie rozwoju swojemu przedszkolakowi bez wychodzenia z domu
– poznanie świata własnego dziecka
– poprawa relacji z dzieckiem
– czas dla siebie

ROLE I OBSZARY TEMATYCZNE
W proponowanym programie to dziecko jest twórcą i przewodnikiem. Pozwalamy mu pozostać ekspertem w czterech dziedzinach, na których zdecydowanie zna się lepiej niż my, dorośli. Te cztery wyróżnione obszary to: BAJKI, które nasze dziecko ogląda. Drugi obszar to EMOCJE, które budzą się w dziecku, a które my, dorośli, staramy się zrozumieć. Trzeci obszar to SNY, w których znajdują się wątki i historie pochodzące nie tylko ze świata zewnętrznego, ale także z wyobraźni naszego dziecka i interpretacji jego przeży. Ostatni obszar to „ZOBACZ MNIE!”, czyli indywidualna strefa każdego dziecka, w której czuje się ono najlepiej i z której narzędzi korzysta przy okazji twórczych działań. Rodzic pozostaje tu tylko w roli pomocnika, aktorzy i animatorzy są podpowiadaczami.

CO ZAWIERA PROGRAM?
Program został pomyślany w formie rozłożonych na osiem dni scenariuszy – od rodzica i dziecka zależy, ile czasu w ciągu dnia zechcą przeznaczyć na  ich realizację (15 min., 1h, a może pół dnia). Na każdy dzień składa się:

– list do rodzica i dziecka,
– wskazówki dla rodzica,
– filmiki z bezpośrednimi komunikatami do dziecka

REALIZATORZY:

Justyna Szatkowska – pedagog od kilkunastu lat pracująca z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, związana z pedagogiką Montessori, animatorka po szkole cyrkowej. Od kilkunastu lat współpracuje z Fundacją Artystyczną MŁYN przy programach twórczych dla dzieci, wnosząc niesamowicie dużo energii, ciepła i szalonych pomysłów. Współtwórczyni programu dla przedszkolaków i ich rodziców „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM”.

Zuzanna Fijewska-Malesza – aktorka, współzałożycielka Fundacji Artystycznej MŁYN. Autorka słuchowisk dla przedszkolaków oraz „interakcyjnej metody teatralnej”. Na jej podstawie tworzy spektakle teatralne oraz wyobraźniowe warsztaty dla dzieci, w których udział wzięło już ponad 3 tys. przedszkolaków. We współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń prowadzi także szkolenia dla nauczycieli z metody pracy z dziećmi opartej o wyobraźnię. Pomysłodawczyni i współtwórczyni programu dla przedszkolaków i ich rodziców „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM”.

Michał Długołęcki – pedagog od kilkunastu lat pracujący z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nauczyciel i trener Montessori. Ma za sobą ukończone kursy z zakresu „Porozumienia bez przemocy” i „Arteterapii”. Autor filmów edukacyjnych. Animator i współprowadzący zajęcia twórcze z ramienia Fundacji Artystycznej MŁYN. Zafascynowany światem i poszukujący wciąż nowych sposobów na wsparcie rozwoju dziecka. Współtwórca programu dla przedszkolaków i ich rodziców „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM”.

Ośrodek Pomocy Psychologicznej INTRA – założony w 1991 r. Od początku działalności prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz kursy psychoedukacyjne. Od blisko 20 lat zajmuje się kształceniem psychoterapeutów i trenerów. W lutym 2020 r. otworzył Poradnię Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W jej ramach stworzył zespół zajmujący się pracą terapeutyczną z dziećmi od 3 roku życia, nastolatkami, rodzicami oraz całymi rodzinami. INTRA jest konsultantem psychologicznym programu „ZOBACZ, JAK SOBIE WYOBRAŻAM”.

Joanna Majdańska – redakcja

Mariusz Malesza – opracowanie graficzne

Grzegorz Sorbian – realizacja dźwięku

Zrealizowane ze środków Biura Edukacji Miasta st.Warszawa

PARTNER:

PATRONI:

 

 

Rodzic w mieście

 

 

 

 

Skip to content