BOLUŚ I JEŻ

SŁUCHOWISKO TEATRALNE, MUZYCZNE, RODZINNE

Słuchowisko dla dzieci „Boluś i jeż” to pierwsze słuchowisko zrealizowane przez Fundację Artystyczną Młyn, słuchowisko pod wieloma względami rodzinne, które udostępniamy w czasie, który wszyscy – siłą rzeczy – spędzamy w domach ze swoimi najbliższymi.

Mały Boluś jest zwyczajnym kilkuletnim chłopcem, który – jak każde dziecko – kocha swoich rodziców, lubi chlapać się w kałuży oraz po swojemu próbuje zrozumieć otaczający go świat. Któregoś razu podczas spaceru po parku spotyka wraz z mamą małego, potrzebującego pomocy jeża. Niespodziewany gość oraz związane z nim zamieszanie wywołuje wiele pytań w głowie małego Bolusia: Dlaczego rodzice nie koncentrują już uwagi tylko na mnie? Czy trzeba pomagać słabszym? Czy i dlaczego muszę się dzielić? Co robić, kiedy ogarnia mnie złość?

Poprzez zabawne dialogi i piosenki, oraz współczesną, bardzo realną historię rodzinną, mali słuchacze z łatwością utożsamią się z bohaterem bajki, jednocześnie ćwicząc bezcenną umiejętność społeczną, jaką jest empatia.

Natalia Fijewska-Zdanowska, autorka scenariusza:Historyjki o Bolusiu powstały dla naszych własnych dzieci… Nagrane półamatorsko, ale z sercem i radością, odsłuchiwane potem miliony razy w naszym domu i domach naszych znajomych, a potem dalszych znajomych i nieznajomych… Teraz lądują w sieci, bo czas jest trudny i trzeba się dzielić. Może komuś przyniosą chwilę wytchnienia, a może ktoś odnajdziecie się trochę w Bolusiowej rodzinie, która – no cóż – nie jest rodziną idealną…”

Czego możemy spodziewać się w warstwie muzycznej?

Filip Dreger, kompozytor: „Muzyka do słuchowiska nawiązuje do oprawy polskich bajek muzycznych z ich złotego okresu: lat 60., 70. i początku 80.”

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska
Występują: Agata Kołodziejczyk (Fijewska), Zuzanna Fijewska-Malesza, Bartek Zdanowski
Muzyka, aranżacje, akompaniament: Filip Dreger
Realizacja, nagrania, mastering: Bartek Piasecki, Art Cafe

Projekt współfinansowany przez Biuro Edukacji m.st.Warszawa.
Słuchowisko posiada rekomendacje WCIES.

 

KLIKNIJ TUTAJ, żeby odsłuchać słuchowisko!


 

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

Opowieść porusza temat trudnych uczuć, takich jak złość i zazdrość, które są charakterystyczne dla wieku przedszkolnego i zupełnie normalne, jednak niekonstruktywnie wyrażone i przyjęte z niezrozumieniem, mogą przysparzać rodzinie wielu konfliktowych sytuacji.

Poniżej propozycja kilka ćwiczeń opracowanych przez specjalistów z dziedziny psychologii, które pomogą Wam wykorzystać walory edukacyjne bajki, a tym samym pogłębić relację z własnym dzieckiem.

1. Posłuchaj bajki wraz z dzieckiem.
2. Spróbuj pobawić się z dzieckiem w „Zgadywankę uczuć” bohaterów słuchowiska. Wspólnie zastanówcie się, dlaczego Boluś zachowywał się „niegrzecznie”? Jak czuł się Boluś? Rodzice? Jeż?
3. Pofantazjujcie, co było, gdyby Boluś zamiast mówić: „Jesteście głupi”, powiedział rodzicom o swoich uczuciach. Razem wypiszcie uczucia, o których Boluś mógłby powiedzieć swoim rodzicom.
4. Pobawcie się w „Kalambury emocji”: Dziecko poprzez mimikę pokazuje wybrane przez siebie uczucia, a reszta rodziny próbuje je odgadnąć, aż do skutku. Potem następuje zmiana pokazującego.
5. Przetestujcie w rodzinie sposób otwartej komunikacji według modelu:
„Kiedy ty mówisz / robisz/ zachowujesz się…, wtedy ja czuję / myślę / robię”.


 

WESPRZYJ NAS!

Jeśli nasze słuchowisko ucieszyło Twoje dziecko, spodobało się rodzinie, wywołało ciekawą rozmowę lub pozwoliło Ci po prostu… dopić poranną kawę, może zechcesz wesprzeć Fundację Artystyczną Młyn dowolną kwotą darowizny? W trudnych dla wszystkich, także dla ludzi kultury, czasach, kiedy zostały odwołane wszystkie spektakle dla dzieci i dorosłych z naszego repertuaru, chcemy pozostawać w kontakcie z Widzami, realizując kolejne słuchowiska i spektakle online. Możesz nam w tym pomóc.

Wpłać dowolną kwotę na podany niżej numer rachunku, pisząc w tytule przelewu „Darowizna na cele statutowe”. Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!

Fundacja Artystyczna Młyn
ul. Ludna 7 m. 15, 00- 405 Warszawa
PKO BP 68102010970000710201405315
„Darowizna na cele statutowe”


WIĘCEJ SŁUCHOWISK

Poznajcie także inne słuchowiska Fundacji Artystycznej Młyn dla przedszkolaków, które udostępniamy za pośrednictwem serwisu  Audioteka.

 

Słuchowisko jest rekomendowane przez:

 

Projekt współfinansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy

Skip to content