CZYTANIA PERFORMATYWNE 8/9.10

Zapraszamy na czytania performatywne młodych sztuk teatralnych
nagrodzonych w
I Ogólnopolskim Konkursie na Kameralną Sztukę Współczesną
SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016

Czytania obu sztuk odbędą się 8 i 9 października
na Scenie Staromiejskiej SCEK, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto, o godz. 18:00.

Produkcja: Joanna Piotrowska/Agnieszka Kondraciuk
Opieka artystyczna: Natalia Fijewska-Zdanowska

UWAGA – czytania przeznaczone są dla widzów powyżej 16 roku życia.

SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016 – ogólnopolska akcja teatralna, realizowana przez Teatr MŁYN, której celem jest zwrócenie uwagi na współczesny teatr kameralny, jego specyfikę, potencjał i szczególną wartość w dzisiejszej rzeczywistości artystycznej i społecznej.

CZYTANIE I

Przemysław Pilarski
TATA WIESZA SIĘ W LESIE

Reżyseria: Helena Radzikowska
Występuje: Paweł Rutkowski
Operator: Lucjusz Sawicki

Dialog pomiędzy Bohaterem a Dziewczynką z kamerki. Niejednoznaczna opowieść o dorastaniu i samotności, która jest tak samo bolesna na pustym podwórku, jak w przepełnionym sloganami Internecie. Introspekcyjne rozliczenie bohatera z samym sobą, swoimi lękami, wspomnieniami, pustką i bezradnością.

Helena Radzikowska, reżyserka czytania: „Jak to zwykle bywa w psychoanalizie, okazuje się, że źródłem wyobcowania bohatera jest ciążące na nim widmo ojca. To typowy przedstawiciel XXI wieku – rozedrgany, pogubiony, niedojrzały, kreujący się na postaci zaczerpnięte z popkultury, potrafiący otworzyć się jedynie przed wirtualnym rozmówcą. Siła sztuki Pilarskiego polega na tym, że wszyscy – oczywiście w różnym stopniu i sensie – odbijamy się w niej, jak w krzywym zwierciadle.”

Realizatorzy:

Przemysław Pilarski – scenarzysta, dziennikarz, do niedawna redaktor, krytyk literacki i stand-upper. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych, programów i seriali telewizyjnych. „Tata wiesza się w lesie” jest jego dramaturgicznym debiutem. Prapremiera miała miejsce w tym roku w warszawskim Teatrze Studio. Jego kolejny utwór sceniczny „Reality show(s)” znalazł się w finale tegorocznych Metafor Rzeczywistości. Jest laureatem I Nagrody konkursu SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016.

Helena Radzikowska – absolwentka kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku, studentka V roku reżyserii na tym samym Wydziale oraz Kulturoznawstwa UW. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najzdolniejszych studentów uczelni artystycznych. Wraz z kolegami z roku założyła i współtworzy niezależny Teatr PAPAHEMA. Od października 2015 pracuje jako asystent w AT w Białymstoku.

Paweł Rutkowski – absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, oraz AT im. A. Zelwerowicza w Warszawie; członek niezależnego Teatru PAPAHEMA. Na ekranie pojawił się m.in. gościnnie w serialu „Bodo”. Od października 2015 pracuje jako asystent w AT w Białymstoku.

Lucjusz Sawicki – kolażysta, fotograf, dokumentalista. Fotografią zajmuje się od 8 lat. Dotychczas współpracował z festiwalami takimi jak ŻubrOFFka, Wschód Kultury, Halfway – W połowie drogi, UNDERGROUND/INDEPENDENT, Dni Sztuki Współczesnej, Fashionable East, Festiwal OTWARTE. Współpracował z Teatrem Papahema oraz Teatr Latarnia. Pomaga przy pracy Pracowni R5. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem warsztatów dla młodzieży z kolażu i animacji, tworzeniem plakatu teatralnego, tworzeniem filmów. Urodzony w Sokółce od 7 lat mieszkający w Białymstoku. Były członek stowarzyszenia ART- Przychodnia oraz Studenckiej Agendy Fotograficznej.

CZYTANIE II

Tomasz Walesiak
PRZEDSTAWIENIE O RODZICACH JESSIKI

Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Występują: Malwina Czekaj, Karolina Honchera, Wojciech Kalita, Marek Zimakiewicz

Dorastająca dziewczyna opowiada historię swoich rodziców sprzed własnych narodzin. Wyjątkowa próba skonfrontowania młodości z tym, co trudne i ostateczne.

Przemysław Jaszczak, reżyser czytania: „To opowieść całkiem zwyczajna, prosta, przyziemna, ale przez to niezwykła, bo zwraca uwagę na małe, codzienne drobnostki, które nam umykają gdzieś w pędzie życia.”

Realizatorzy:

Tomasz Walesiak – ukończył Wydział Scenografii warszawskiej ASP. Jako scenograf współpracował m.in. z Anetą Groszyńską i Agatą Dyczko. Otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości 2015. Jest laureatem II Nagrody konkursu SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016.

Przemysław Jaszczak – reżyser, absolwent PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Debiutował w 2013, reżyserował spektakle m.in. w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pionokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Andersena w Lublinie. Ma na swoim koncie głównie realizacje familijne oraz młodzieżowe. Swoje spektakle opiera o klasyczne baśnie albo współczesną dramaturgię podejmującą aktualne tematy.

Malwina Czekaj – tegoroczna absolwentka PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Od 2015 r. aktorka Teatru Baj w Warszawie.

Karolina Honchera – absolwentka wrocławskiej PWST Wydziału Lalkarskiego (2005). Występowała w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, oraz Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W swoim dorobku ma około trzydziestu ról teatralnych. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora Lubuskiego Teatru za rolę Evelyn w „Kształcie rzeczy” w reż. Sz. Kuśmidera.

Wojciech Kalita – absolwent PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Pracę w teatrach rozpoczął w 2010 roku i od tamtej pory współpracował z takimi reżyserami jak Paweł Miśkiweicz, Redbad Klijnstra, Krystian Lupa, Kuba Kowalski czy Michał Zadara. Zagrał ostatnio w dwóch tytułach Teatru Telewizji, które czekają na emisję.

Marek Zimakiewicz – absolwent PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Aktor na stałe związany z warszawskim Teatrem Baj. Dodatkowo realizuje się w produkcjach teatru offowego i czytaniach performatywnych. Instruktor teatralny mający na swoim koncie wiele warsztatów dla dzieci i dorosłych.

Zapraszamy do śledzenia przygotowań do tego wydarzenia zarówno na naszej stronie jak i naszym profilu na FB.

Partner:

logo_biale_wspolfinansowanie    SCEK_400-186

Mecenat:

logoTouk-new

Skip to content