TEATRALNY PING PONG

TEATRALNY PING PONG

W maju i czerwcu zapraszamy na cztery wyjątkowe „podwójne” pokazy spektakli w ramach projektu TEATRALNY PING PONG, czyli cyklu Spotkań Śródmiejskich Teatrów Amatorskich w Teatrze MŁYN.

Podczas PING PONGA na Scenie na Poddaszu zaprezentują się grupy działające przy Teatrze MŁYN oraz nasi goście, tj. inne dziecięce i dorosłe grupy teatralne z Dzielnicy Śródmieście. Celem jest wzajemne obejrzenie własnych spektakli i dyskusja o nich. Zawsze dwie grupy, dwa spektakle i jedna dyskusja. Bez rywalizacji.

PROGRAM:

18.05 godz. 17:00-19:00
BOMBKA BABCI ZILBERSZTAJN – spektakl GRUPY SZEKSPIRA, Prywatna Szkoła Podstawowa nr 41 Edu Bene
WOJNA DOMOWA – spektakl grupy MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE
19.05 godz. 17:00-19:00
SZELMOSTWA  spektakl ZAMOYSKIEJ GRUPY TEATRALNEJ, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego
INDUKCJAspektakl grupy WODA NA MŁYN
1.06 godz. 17:00-19:00
O MNIE I O TOBIEspektakl  TEATRU WARSZAWA+50, Fundacji Artystycznej ME/ST, próby: Warsztat Warszawski przy pl. Konstytucji 4.
INDUKCJAspektakl grupy WODA NA MŁYN
16.06 godz. 12:00-15:00
NAKUPENDA – spektakl grupy HARMIDER pacującej przy Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
WOJNA DOMOWA – spektakl grupy MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE

INFORMACJE O SPEKTAKLACH GOŚCINNYCH:

BOMBKA BABCI ZILBERSZTAJN
Grupa: GRUPA SZEKSPIRA, Prywatna Szkoła Podstawowa nr 41 Edu Bene
Scenariusz: Anna Trębicka
Reżyseria: Anna Trębicka
Muzyka: Mikołaj Stryjek (wybór)
Scenografia: Ewa Jopek
Czas trwania spektaklu: 20 minut
Opis: Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Katarzyny Ryrych “Bombka babci Zilbersztajn”. Bohaterką jest jedenastoletnia Nina. Dziewczynka mieszka wraz z rodziną w starej kamienicy. Przypadkiem zaprzyjaźnia się z najstarszą lokatorką – panią Zilbersztajn. Otrzymuje od niej magiczną filiżankę, która przenosi ją do czasów II wojny światowej. Tam dziewczynka spotyka dwoje dzieci, które dziwnie się zachowują. Ninka – dziecko dobrobytu, wychowane w bezpiecznym świecie – nie rozumie, dlaczego jej rówieśnicy mówią szeptem, jakby się czegoś obawiali, wydają się apatyczni, skarżą się na głód, nie mają zabawek. Bohaterka intuicyjnie wyczuwa grozę, stopniowo odsłania się przed nią mroczna tajemnica.
W realnym świecie Ninka zmaga się jeszcze z jednym problemem – jest nim konflikt ze starszym bratem – Alkiem, który z upodobaniem ją straszy i tyranizuje. Sztuka pokazuje, że nienawiść, która doprowadziła niespełna sto lat temu do katastrofy humanitarnej, nadal istnieje, być może w postaci na pozór drobnej skazy – takiej, jaką nosi w sercu Alek, nadal stanowi jednak istotną motywacje naszych działań. Potrzeba naszej czujności, aby nie przybrała na sile i nie zagroziła naszemu światu ponownie.

Informacje o zespole GRUPA SZEKSPIRA:
Zespół działa w ramach szkolnego koła teatralnego, gromadzi 16 osób z klas IV – VI. Spotykamy się raz w tygodniu. Wśród nas są osoby, która uczęszczają na zajęcia od lat, jak również te, które postanowiły dołączyć w obecnym roku szkolnym.

SZELMOSTWA
Grupa: ZAMOYSKA GRUPA TEATRALNA, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego
„Szelmostwa” to krótka etiuda teatralna stworzona na podstawie bajki Jana Brzechwy. Opowiada historię uniwersalna i pasującą do wielu światów. Nieważne, czy jesteś lisem czy człowiekiem każdy chce coś znaczyć.

Informacje o zespole  ZAMOYSKA GRUPA TEATRALNA:
Pracują grupowo. Tworzą energetyczne spektakle pobudzające publiczność. Cenią minimalizm. Bawią się formą i słowem. Rozwijają swoje sceniczne umiejętności, jednocześnie dobrze się bawiąc.

O MNIE I O TOBIE 
Grupa:  TEATR WARSZAWA+50, Fundacja Artystycznej ME/ST, miejsce prób: Warsztat
Scenariusz: Szymon Turkiewicz na podstawie prawdziwych historii uczestniczek warsztatów
teatralnych prowadzonych w ramach pracy TEATRU WARSZAWA+50
Reżyseria: Magdalen Engelmajer
Muzyka: Szymon Turkiewicz
Scenografia: ME/ST
Występują: Izabella Borowiec, Krystyna Gielecińska, Irena Kaczorowska,  Barbara Markowska, Izabella Pietura,  Jagoda Rewers, Wanda Seroczyńska, Małgorzata Siemiątkowska,  Alina Szpilewska, Jolanta Apolonia Świtała, Ewa Złotkiewicz
Czas trwania spektaklu: 50 min
Opis: Spektakl „O MNIE I O TOBIE” powstał drogą warsztatową. Pierwszy etap pracy polegał na tworzeniu scenariusza podczas warsztatów dramatopisarskich prowadzonych przez Szymona Turkiewicza oraz na treningu aktorskim prowadzonym przez Magdalenę Engelmajer.
Działania warsztatowe oraz próby improwizowane doprowadziły do stworzenia oryginalnego tekstu sztuki,  który składa się z „okruchów życia”; czasem nic nie znaczących sytuacji, obrazów zaobserwowanych z okna tramwaju, przemyśleń oraz życiowych tragedii, które dotykają każdego z nas, czyli wszystkiego tego, co tworzy koloryt naszego życia i sprawia, że jesteśmy tacy a nie inni.
Uczestniczki korzystały z własnych przeżyć, doświadczeń znajomych oraz z historii zasłyszanych w np. w poczekalni u lekarza. Akcji scenicznej towarzyszy grana na żywo muzyka, która wspiera fragmenty tekstu wypowiedziane przez chór, nawiązujący swoją stylistyką do tradycji greckiej tragedii.
„O mnie i o tobie” to sztuka słodko-gorzka, w której tragizm miesza się z komizmem. To swego rodzaju manifest 11 kobiet, które podczas intensywnej pracy teatralnej pod opieką artystyczną twórców z TEATRU ME/ST, stworzyły ważny spektakl skierowany do osób ze swojego pokolenia.

Informacje o zespole  TEATR WARSZAWA+50:
Członkami grupy są osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia, które pragną rozwijać się przez udział w intensywnych warsztatach aktorskich, dramatopisarskich oraz muzycznych. W trakcie kilkumiesięcznej pracy powstaje spektakl teatralny, który po premierze jest wielokrotnie prezentowany na warszawskich scenach. Opiekunami artystycznymi działań Teatru Warszawa+50 są profesjonalni twórcy z TEATRU ME/ST: Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz.

NAKUPENDA
Grupa: HARMIDER, działająca przy Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Scenariusz: Joanna Pietraszek uzupełniony o sugestie uczestników warsztatów
Reżyseria: Joanna Pietraszek
Muzyka: ścieżki dźwiękowe nagrane podczas warsztatów, fragment piosenki z Króla Lwa „Miłość rośnie wokół nas”
Afrykański upał, tropiki, dzikość przyrody. Dwa plemiona na jednej, małej wyspie. Czy starczy miejsca dla każdego z nich? Co wyniknie ze spotkania dwóch wrogich sobie ludów? Czy przyjaźń między nimi jest możliwa? Zapraszamy na pokaz starszej grupy Harmider zatytułowany „Nakupenda”.
Przedstawienie powstało w czasie trzech miesięcy. Próby do spektaklu poprzedzone były warsztatami, rozmowami i teatralnymi poszukiwaniami tematu pokazu.  Postanowiliśmy w żartobliwy, przerysowany i nieco ironiczny sposób ukazać różnorodność ludzi i niechęć do poznawania wszelkiego rodzaju inności. W naszych rozważaniach górowało jednak przeświadczenie, że dopóki ludzie potrafią mówić do siebie nakupenda – w języku suahili oznaczające „kocham cię” –  świat ma się całkiem dobrze, a wszelkie mury mogą zostać zburzone.

Informacja o zespole HARMIDER:
Tegoroczna grupa Harmider zaczęła ze sobą pracować w październiku. Zespół liczy 12 osób w wieku od 10 do 12 lat. Większość dzieci nie miała wcześniej doświadczenia scenicznego, a warsztaty i pokaz w Harmidrze to pierwszy występ na dużej scenie.

INFORMACJE O SPEKTAKLACH GRUP DZIAŁAJĄCYCH PRZY TEATRZE MŁYN

WOJNA DOMOWA – grupy dziecięcej MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE
INDUKCJA – grupy WODA NA MŁYN

 

Zapraszamy serdecznie grupy teatralne
działające na terenie Dzielnicy Śródmieście
(w szkołach, domach kultury, innych placówkach kulturalnych i oświatowych) do udziału w projekcie:

TEATRALNY PING PONG

czyli cykl Spotkań Śródmiejskich Teatrów Amatorskich
w Teatrze MŁYN

 Szanowni Państwo!

Amatorskie zespoły teatralne często pracują długo i ciężko nad swoimi spektaklami, natomiast rzadko mają okazję je wystawiać, a jeszcze rzadziej zrobić to na profesjonalnej scenie, a do tego uzyskać konstruktywne informacje zwrotne od publiczności. Tymczasem to właśnie spotkania z publicznością są przecież ukoronowaniem wysiłku włożonego w spektakl, zarówno przez uczestników, jak i Instruktorów, są ważnym i bardzo potrzebnym etapem pracy każdego koła teatralnego.

Teatralny Ping Pong to żartobliwa nazwa nadana przez nas dla podkreślenia aspektu wymiany artystycznej, trochę na zasadzie ‘meczu towarzyskiego’ tylko, że w dziedzinie teatru. Chodzi nam o wymianę doświadczeń pomiędzy dwoma różnymi zespołami w podobnym wieku, działającymi na terenie tej samej Dzielnicy, przeprowadzoną w warunkach profesjonalnej sceny teatralnej, z możliwością spokojnej próby, oraz z pełną widownią. Niezwykle ważnym momentem projektu będzie rozmowa po spektaklach, podczas której uczestnicy obu grup będą mogli opowiedzieć o własnym procesie twórczym, oraz zapytać o proces twórczy drugiego zespołu, wyrazić swoje myśli na temat obejrzanego pokazu, oraz usłyszeć, jak został odebrany ich własny pokaz.

Chcemy zaproponować Państwu projekt, w którym teatr nie jest przedmiotem oceny, czy punktacji, ale przedmiotem interpretacji, uważnej analizy, refleksji i zastanowienia. Takie podejście do sztuki wydaje się nam dzisiaj wyjątkowo potrzebne.

Gorąco zapraszamy do udziału!

Natalia Fijewska-Zdanowska
Koordynator Artystyczny Projektu

Organizacja:

Projekt TEATRALNY PING PONG zakłada organizację cyklu czterech Spotkań Śródmiejskich Teatrów Amatorskich na scenie Teatru MŁYN (Scena Na Poddaszu, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto). Za każdym razem gospodarzem będzie jeden z zespołów działających przy Teatrze MŁYN – zespół dziecięcy MŁYŃSKIE KOŁO (2 spotkania) i zespół dorosły WODA NA MŁYN (2 spotkania). Za każdym razem zespół “Młynowy” spotka się z innym zaproszonym zespołem-gościem działającym na terenie dzielnicy Śródmieście w celu artystycznej wymiany, czyli “Teatralnego Ping Ponga”. Przed każdym spotkaniem odbędzie się krótki warsztat zapoznawczy dla uczestników obu zespołów. Po każdym ze spotkań odbędzie się “Teatralna Wymiana Myśli”, czyli rozmowa obu zespołów z udziałem widowni na temat obejrzanych przedstawień. Rozmowa będzie moderowana przez opiekuna artystycznego projektu Natalię Fijewską-Zdanowską.

Zespoły-gości, które będą grać w ramach projektu wybierzemy w drodze rekrutacji – do projektu zaprosimy w sumie 4 grupy teatralne z Dzielnicy Śródmieście.

Zaproszonym zespołom zapewniamy:

– możliwość zaprezentowania się w warunkach profesjonalnej sceny teatralnej /scena o wymiarach 7x4m, okotarowana, z widownią na 60 miejsc/, z odpowiednim oświetleniem scenicznym i obsługą techniczną;
– podstawowe rekwizyty – stół, krzesła;
– możliwość zrobienia próby, oraz zaproszenia swoich gości;
– promocję pokazu (pokazy będą także otwarte dla publiczności z zewnątrz i promowane w śródmiejskich mediach);
– dokumentację zdjęciową z projektu, która zostanie udostępniona wszystkich uczestnikom;
– udział w warsztacie zapoznawczym i dyskusji;
– kawę, herbatę i życzliwą atmosferę!

Fundacja Artystyczna Młyn od lat współpracuje z Dzielnicą Śródmieście – mamy na swoim koncie szereg udanych projektów dla mieszkańców Śródmieścia, współpracujemy z śródmiejskimi szkołami i przedszkolami. Również siedziba prowadzonego przez nas Teatru znajduje się w sercu Dzielnicy – na Starym Mieście. Fundacja Artystyczna MŁYN, istnieje od 11 lat, realizując działania teatralne i artystyczno-edukacyjne – począwszy od prowadzenia własnej sceny, przez zajęcia dla dzieci i młodzieży, aż do kształcenia kadry z zakresu edukacji kulturalnej, a także działalność wspierającą początkujących dramaturgów oraz niezależne grupy teatralne.

Więcej informacji o Teatrze MŁYN:
http://mlyn.org/

Jak się zgłosić:

Aby się zgłosić należy wypełnić kartę zgłoszenia, i wysłać podpisany skan karty na adres fundacjamlyn@gmail.com, wraz z 2 zdjęciami, oraz krótkim nagraniem z pokazu lub próby spektaklu /nagranie powinno trwać minimum 2 minuty, maximum 10 minut i zawierać reprezentacyjny fragment spektaklu, nagranie może być zrobione telefonem komórkowym/. Na zgłoszenia czekamy do dnia 31 marca 2019r.

Do 15 kwietnia 2019r. ogłosimy listę zaproszonych zespołów. Pokazy odbędą się w maju i czerwcu 2019r. Terminy pokazów będą najprawdopodobniej terminami weekendowymi i będą ustalane bezpośrednio z zaproszonymi zespołami.

Karta zgłoszeniowa do pobrania TUTAJ

Dodatkowe informacje:

Koordynator organizacyjny: Dorota Bajewska, tel. 519 672 356 – pn-pt w godz. 09:00-13:00, fundacjamlyn@gmail.com
Koordynator artystyczny: Natalia Fijewska-Zdanowska, mail kontakt@fundacjamlyn.pl, tel. 605166033.
Grupa Teatralna MŁYŃSKIE KOŁO: http://mlyn.org/portfolio/mlynskie-kolo-czyli-zajecia-teatralne-dla-dzieci/
Grupa Teatralna WODA NA MŁYN: http://mlyn.org/portfolio/woda-na-mlyn-czyli-zajecia-teatralne-dla-doroslych/

Skip to content