MŁYNoFF czyli GOŚCINNE POKAZY TEATRÓW I ZESPOŁÓW ALTERNATYWNYCH

 

MŁYNoFF, czyli odwiedziny teatrów alternatywnych, to wydarzenia cenione i wyczekiwane przez naszych Widzów.
Tej jesieni mamy przyjemność zaprosić na spektakl
ISTNY CYRK
Teatru Przebudzeni z Ostródy.

Spektakl zaprezentujemy 23 listopada o godzinie 18:30.
Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Artystami z udziałem Publiczności.

 

Kliknij w logo Kup bilecik poniżej, aby przejść do systemu sprzedaży i kupić bilet

Zapraszamy!

TEATR PRZEBUDZENI to jeden z najważniejszych polskich zespołów teatralnych współtworzonych przez osoby niepełnosprawne. Od kilkunastu lat realizuje spektakle eksperymentując z teatrem ruchu, muzyki i słowa, szukając własnych form scenicznego wyrazu. Jego spektakle stanowią wspólnie wypracowane manifesty, w których Zespół wyraża siebie, dzieli się z publicznością własnymi przeżyciami i doświadczeniami. Teatr bierze udział głównie w wydarzeniach dla osób pełnosprawnych, burząc w ten sposób wiele mitów na temat twórczości osób z niepełnosprawnościami. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany podczas najważniejszych festiwali teatrów niezależnych, grał na wielu scenach w całym kraju, między innymi w 2016 roku gościł na scenie Teatru Collegium Nobilium w Warszawie. Teatr od początku prowadzony przez duet reżyserski: Monikę Kazimierczyk i Dariusza Wychudzkiego. Na co dzień Zespół działa przy PSONI w Ostródzie.

ISTNY CYRK – no najnowszy spektakl Teatru Przebudzeni. Inspiracją do stworzenia spektaklu stały się osobiste przeżycia aktorów – sytuacje, wydarzenia, ludzie, słowa, zdania, epitety, jak również sytuacje i sceny, które Zespół napotkał na swojej twórczej drodze. Ponadto przy pracy nad scenariuszem cennym źródłem okazały się takie filmy, jak: „Człowiek – słoń”, „Cyrk Motyli”, „Dziwolągi” oraz książka „Jarmark Odmieńców”. Materiały te okazały się być adekwatne do doświadczeń aktorów i przesłania spektaklu. Jak dalece i przewrotnie można pojmować piękno i brzydotę, normalność i dziwaczność, świętość, obsceniczność i wolność? Gdzie są granice do przełamania duszy? Czy zostały przekroczone? Odpowiedzią na pytania są: zdrowy dystans, humor, pasja, samorealizacja, poczucie wartości i wiary we własne siły – nawet tych najsłabszych stron.

Spektakl otrzymał III miejsce na Festiwalu „OFMAT” w Krakowie (2018), oraz GRAND PRIX Przeglądu „GALIMATIAS” w Teresinie (2019).

 

STARA ŚPIEWKA – KONCERT “BLIŻEJ”

Już 16.06 o godz. 19:00 mamy przyjemność zaprosić na – być może jedno z najpiękniejszy wydarzeń tego sezonu w Teatrze MŁYN… Najpiękniejsze, bo zrealizowane od początku do końca przez kobiety, miłośniczki białego śpiewania. W ramach cyklu MŁYNoFF zapraszamy na koncert zespołu STARA ŚPIEWKA pt. Bliżej.

O KONCERCIE
Śpiew tradycyjny jest doświadczeniem wspólnotowym – okazją do opowiedzenia swojej historii, ale też możliwością wsłuchania się w drugiego człowieka. Śpiewając, jesteśmy bliżej siebie, ale też zapraszamy słuchacza do świata naszych emocji. W dzisiejszej rozproszonej rzeczywistości, w czasach samotności, braku porozumienia warto się na chwilę zatrzymać i pobyć razem.

Bliżej to koncert-spektakl o próbie nawiązania relacji z drugim człowiekiem i o uczuciach, jakie temu towarzyszą. O tym, jak splatają się nasze historie, jak zataczają koło, jak bardzo są uniwersalne i wspólne. Zaśpiewamy pieśni liryczne, biesiadne i obrzędowe z różnych stron i regionów. O miłości, macierzyństwie,spełnionych i zawiedzionych nadziejach, o zabawie i o stracie. Pieśni, które śpiewano razem i choć powstały w odległych czasach i miejscach, wciąż zachwycają swoim pięknem i ponadczasowym przesłaniem.

Starej Śpiewce na fortepianie towarzyszyć będzie Aleksandra Gryka – kompozytorka, pianistka, sound designer. Jej utwory prezentowane były podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”, festiwalu Sacrum Profanum, AudioArt i wielu innych. Laureatka 1 nagrody w Konkursie Kompozytorskim EuroArtMeeting, dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka poważna”.

STARA ŚPIEWKA – O ZESPOLE
Zespół powstał w 2015 roku. Łączy miłośniczki białego śpiewu i tradycyjnych słowiańskich pieśni ludowych śpiewanych zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie instrumentów. To grupa trzynastu kobiet – w różnym wieku, o różnych zawodach i zainteresowaniach, o niezwykle barwnych osobowościach. Stara Śpiewka tworzy na scenie niezwykły klimat – wielogłosowym, unikalnym, nierzadko archaicznym pieśniom, towarzyszą elementy teatralne i choreografia, inscenizacja obrzędów.

Zespół jest partnerem Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Strona: https://www.facebook.com/stara.spiewka/

CYKL MŁYNOFF EDYCJA 2019

 

 

 

 

 

Już 12 stycznia o godz. 19:00 zapraszamy serdecznie na gościnny pokaz monodramu JA, MANIA w reżyserii i w wykonaniu Angeliki Sokólskiej na podstawie dramatu Artura Pałygi ,,W promieniach”. Po pokazie odbędzie się dyskusję z udziałem publiczności. Spektakl wystawiamy w ramach cyklu Młyn OFF – czyli pokazów spektakli niezależnych w Teatrze MŁYN.

JA, MANIA to kameralna opowieść o prywatnym życiu Marii Skłodowskiej-Curie, rozerwanej między pracą zawodową a życiem rodzinnym i powinnościami przynależnymi roli kobiety w jej czasach. Tytułowa Mania jest młodą dziewczyną, zafascynowaną swoim zawodem, pełną pasji i pędu do odkrywania świata. Jako dziecko traci matkę i siostrę, a wraz z ich śmiercią także wiarę w tradycyjnie pojmowanego Boga. Jej bogiem staje się nauka, a misją przybliżanie człowieka do wiedzy o otaczającym nas świecie. Jednocześnie jednak Mania jest kobietą, żoną, a także młodą mamą…

Świetny tekst Artura Pałygi, będący opowieścią o polskiej noblistce stawia pytania bardzo współczesne i aktualne także dla dzisiejszych kobiet. Jakie są granice poświęcenia dla wykonywanej przez nas pracy? Czy jako kobiety mamy takie samo prawo do zawodów niebezpiecznych, wciągających, trudnych? Jak postrzegana jest praca kobiet przez społeczeństwo, a jak przez nas same?

Monodram JA, MANIA został nagrodzony I miejscem na Turnieju Teatrów Jednego Aktora 63 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku, Grand Prix Brodnickiej Uczty Teatralnej, III miejscem na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, I nagrodą Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2018 oraz I nagrodą i nagrodą specjalną Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2018.

Natalia Fijewska-Zdanowska, dyrektor artystyczny Teatru MŁYN, jurorka Ogólnopolskiego Przeglądu Galimatias, o spektaklu: „Angelika Sokólska prowadzi swoją narrację spokojnie i delikatnie, wręcz prywatnie. Publiczność zastyga w bezruchu, pochylając się do przodu, żeby wychwycić każde słowo. Nie ma tu żadnego aktorstwa, żadnego pozerstwa, żadnych fajerwerków. Młodziutka aktorka nie sili się na odgrywanie czegokolwiek. Po prostu opowiada, ale jej opowieść dotyka najgłębszych pokładów intymności…”

Po spektaklu odbędzie się dyskusja pod hasłem “To co ważne, czyli między pasją a bliskością” z udziałem publiczności oraz zaproszonych gości.

W ramach wspólnej rozmowy spróbujemy zastanowić się, czy współczesny problem godzenia życia rodzinnego i zawodowego to tylko zwykły ‘work-life balance’ czy może coś więcej? Dlaczego tak wiele z nas żyje w poczuciu codziennego rozdarcia, poczucia winy i niewystarczalności? A także w jaki sposób Maria Curie jest wciąż aktualną figurą współczesnych Polek?

Katarzyna Flader-Rzeszowska – doktor habilitowana, profesor UKSW, wykładowca na dziennikarstwie UKSW, historyk teatru, recytatorka, autorka książek „Promieniowanie rapsodyzmu. W kręgu myśli i praktyki teatralnej Mieczysława Kotlarczyka”, „Teatr przeciwko śmierci. Kryptoteologia Tadeusza Kantora” i innych, jurorka konkursów recytatorskich i przeglądów teatralnych m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias. Mama sześcioletniej Zosi i trzyletniego Jasia.

Izabela Kobierecka – absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ze specjalizacją psychologia społeczna, psycholog, konsultant i trener. Tworzy i prowadzi szkolenia dla biznesu, kadry menedżerskiej organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i bankowych, m.in. z zakresu umiejętności przywódczych, asertywnych, efektywności osobistej i zespołowej.

Joanna Barczuk – kulturoznawczyni, współzałożycielka Fundacji Rodzic w Mieście, która m.in. zabiega o przyjazną przestrzeń miejską dla rodziców z dziećmi i koordynuje warszawskie spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam, ułatwiające kobietom powrót do pracy zawodowej po urodzeniu dzieci. Od 9 lat związana z sektorem pozarządowym. Specjalizuje się w zarządzaniu administracją i koordynowaniu projektów. Mama pięcioletniego Janka i trzyletniej Mili. W wolnych chwilach podróżuje, bloguje i czyta książki.

Angelika Sokólska – studentka prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomimo, że na co dzień studiuje prawo, to od wielu lat jest zafascynowana teatrem. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w grupie teatralnej „Trzeci Teatr” w Wałbrzychu, a następnie brała udział w warsztatach realizowanych przez „Appendix Studio” we Wrocławiu. Tym razem postanowiła zmierzyć się ze sztuką monodramu i stworzyła autorski projekt, debiutując jako reżyserka. Kieruje się założeniem, że teatr jest dla ludzi, więc powinien być dla nich zrozumiały i pobudzać do refleksji, mniejszej lub większej, w zależności od możliwości czy zaangażowania widza. W związku z tym tworzy sztukę, którą można zrozumieć zarówno jako konkretną historię, ale także jako obraz czegoś ważniejszego, większego problemu, prowokującego do dyskusji.

 

 

 

Cykl MŁYNoFF to okazjonalne, gościnne pokazy spektakli niezależnych na scenie Teatru MŁYN. Jako teatr niezależny dobrze znamy bolączki braku własnego miejsca. Dlatego w miarę naszych sił i możliwości chcemy wspierać niezależnych twórców, szczególnie takich, którzy w swojej sztuce, tak jak my, odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.

W roku 2017 gościliśmy na naszej scenie Teatr Studio Czyczkowy, który zebrał świetne recenzje i wywołał bardzo ciekawą dyskusję wśród widzów (więcej informacji w zakładce Poprzednie edycje).

W roku 2018, jesienią, zaprosimy na specjalne pokazy grupy improwizatorów Teatru Mia100W.

Pokazy grupy odbędą się 6 i 27 października o godzinie 18:00.

W roku 2019 naszym gościem będzie zespół teatralny, wyłoniony w ramach XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych GALIMATIAS 2018 w Teresinie. Prócz nagród, które przyzna Jury konkursu, jeden ze spektakli zostanie wyróżniony Nagrodą Specjalną w postaci zaproszenia spektaklu na pokaz gościnny w Teatrze Młyn w ramach cyklu MłynOFF. Pokaz będzie okazją dla zespołu, aby zaprezentować się na stołecznej scenie, promując swój dorobek przed warszawską publicznością.

Info o Przeglądzie GALIMATIAS: https://www.facebook.com/Galimatias.tok/, szef artystyczny Przeglądu: Kasia Rospędowska: kasia@tok.art.pl

Mia100W, fot. Michał Ignar

Cykl MŁYNoFF został zainaugurowany w 2017 roku występem Teatru Studio Czyczkowy.

Pokaz spektaklu “dzień:noc: DZIEŃ” w reż. Jerzego Weltera spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem warszawskiej publiczności, a jeden z krytyków pisał po pokazie: “Oto ktoś zupełnie mi nieznany przywraca mi wiarę w teatr. W to, że można robić spektakle, które niczego i nikogo nie kopiują, a mówią pięknym językiem teatru. Że nie trzeba wielkich pieniędzy, wydumanych pomysłów, a i tak jest magicznie. Że kiedy aktor wychodzi na scenę i ma do powiedzenia coś ważnego, świeci własnym blaskiem.” www.facebook.com/chochlikkulturalny

Pokaz spektaklu odbył się w ramach MłynOFF. Zaproszenie było nagrodą specjalną Teatru MŁYN przyznaną podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2017 w Teresinie. Spektakl “dzień:noc: DZIEŃ” to przejmująca opowieść o ludziach z czasów przesiedleń po II wojnie światowej. Autorzy koncentrują się na ludzkim aspekcie historii, nie oceniając bohaterów, ale przyglądając się ich realnemu życiu. W dwóch następujących po sobie monodramach spotykamy Polaka, który po doświadczeniach Oświęcimia mierzy się z traumą współistnienia z niedawnym wrogiem w warunkach pokoju – na ziemiach odzyskanych. Spotykamy także Niemkę, której zabrano wszystko, odzierając ją i jej dzieci z prawa do wspólnego mieszkania i życia. Subtelne, delikatne, psychologiczne aktorstwo, oraz oparty na faktach tekst spektaklu w reżyserii Jerzego Weltera to teatr ważny, zadający pytania o naszą przeszłość, a także odnoszący się do współczesnych konfliktów i dyskusji. Producentem spektaklu jest Towarzystwo Kultury Czynnej.

Reżyseria: Jerzy Welter

Obsada: Aleksandra Kugacz, Piotr Rogaliński

Skip to content