TEATRALNY PING PONG

Były spektakle, warsztaty i rozmowy. Były spotkania – te nieformalne w garderobie, oraz te artystyczne – na scenie.
Byli mali i duzi – wiek aktorów nie grał roli, gościliśmy siedmio- i siedemdziesięcio- latków. Było wzruszająco, śmiesznie, czasem smutno, czasem poważnie. Czasem TEATR MŁYN pękał w szwach. Każde ze spotkań w ramach projektu TEATRALNY PING PONG przyniosło inne emocje, nowe znajomości, każde było twórczym, spontanicznym, nieprzewidywalnym wydarzeniem teatralnym.

Dziękuję za te spotkania! Za Waszą Twórczość i wiarę w Teatr. Ten projekt przypomniał mi jeszcze raz – jak ważne jest się spotykać. Nie w Internecie, ale w realu. Jak ważne jest, żeby rozmawiać, żeby wymieniać się doświadczeniami, żeby zadawać pytania, żeby się wzajemnie wspierać i inspirować.

Dziękuję gorąco GRUPIE SZEKSPIRA z PSP nr 41 Edu Bene, ZAMOYSKIEJ GRUPIE TEATRALNEJ z XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, GRUPIE HARMIDER pracującej przy Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, TEATROWI WARSZAWA+50 z Fundacji Artystycznej ME/ST, oraz grupom działającym przy Teatrze MŁYN – czyli grupie MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE oraz WODA NA MŁYN. Dziękujemy za wsparcie DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE. 

Mam nadzieję, że to dopiero początek teatralnych spotkań w Teatrze MŁYN.
Do zobaczenia w kolejnym sezonie!

Natalia Fijewska-Zdanowska

Dyrektor Artystyczna Teatru MŁYN

GALERIA


TEATRALNY PING PONG

W maju i czerwcu zapraszamy na cztery wyjątkowe „podwójne” pokazy spektakli w ramach projektu TEATRALNY PING PONG, czyli cyklu Spotkań Śródmiejskich Teatrów Amatorskich w Teatrze MŁYN.

Podczas PING PONGA na Scenie na Poddaszu zaprezentują się grupy działające przy Teatrze MŁYN oraz nasi goście, tj. inne dziecięce i dorosłe grupy teatralne z Dzielnicy Śródmieście. Celem jest wzajemne obejrzenie własnych spektakli i dyskusja o nich. Zawsze dwie grupy, dwa spektakle i jedna dyskusja. Bez rywalizacji.

PROGRAM:

18.05 godz. 17:00-19:00
BOMBKA BABCI ZILBERSZTAJN – spektakl GRUPY SZEKSPIRA, Prywatna Szkoła Podstawowa nr 41 Edu Bene
WOJNA DOMOWA – spektakl grupy MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE
19.05 godz. 17:00-19:00
SZELMOSTWA  spektakl ZAMOYSKIEJ GRUPY TEATRALNEJ, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego
INDUKCJAspektakl grupy WODA NA MŁYN
1.06 godz. 17:00-19:00
O MNIE I O TOBIEspektakl  TEATRU WARSZAWA+50, Fundacji Artystycznej ME/ST, próby: Warsztat Warszawski przy pl. Konstytucji 4.
INDUKCJAspektakl grupy WODA NA MŁYN
16.06 godz. 12:00-15:00
NAKUPENDA – spektakl grupy HARMIDER pacującej przy Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
WOJNA DOMOWA – spektakl grupy MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE

INFORMACJE O SPEKTAKLACH GOŚCINNYCH:

BOMBKA BABCI ZILBERSZTAJN
Grupa: GRUPA SZEKSPIRA, Prywatna Szkoła Podstawowa nr 41 Edu Bene
Scenariusz: Anna Trębicka
Reżyseria: Anna Trębicka
Muzyka: Mikołaj Stryjek (wybór)
Scenografia: Ewa Jopek
Czas trwania spektaklu: 20 minut
Opis: Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Katarzyny Ryrych “Bombka babci Zilbersztajn”. Bohaterką jest jedenastoletnia Nina. Dziewczynka mieszka wraz z rodziną w starej kamienicy. Przypadkiem zaprzyjaźnia się z najstarszą lokatorką – panią Zilbersztajn. Otrzymuje od niej magiczną filiżankę, która przenosi ją do czasów II wojny światowej. Tam dziewczynka spotyka dwoje dzieci, które dziwnie się zachowują. Ninka – dziecko dobrobytu, wychowane w bezpiecznym świecie – nie rozumie, dlaczego jej rówieśnicy mówią szeptem, jakby się czegoś obawiali, wydają się apatyczni, skarżą się na głód, nie mają zabawek. Bohaterka intuicyjnie wyczuwa grozę, stopniowo odsłania się przed nią mroczna tajemnica.
W realnym świecie Ninka zmaga się jeszcze z jednym problemem – jest nim konflikt ze starszym bratem – Alkiem, który z upodobaniem ją straszy i tyranizuje. Sztuka pokazuje, że nienawiść, która doprowadziła niespełna sto lat temu do katastrofy humanitarnej, nadal istnieje, być może w postaci na pozór drobnej skazy – takiej, jaką nosi w sercu Alek, nadal stanowi jednak istotną motywacje naszych działań. Potrzeba naszej czujności, aby nie przybrała na sile i nie zagroziła naszemu światu ponownie.

Informacje o zespole GRUPA SZEKSPIRA:
Zespół działa w ramach szkolnego koła teatralnego, gromadzi 16 osób z klas IV – VI. Spotykamy się raz w tygodniu. Wśród nas są osoby, która uczęszczają na zajęcia od lat, jak również te, które postanowiły dołączyć w obecnym roku szkolnym.

SZELMOSTWA
Grupa: ZAMOYSKA GRUPA TEATRALNA, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego
„Szelmostwa” to krótka etiuda teatralna stworzona na podstawie bajki Jana Brzechwy. Opowiada historię uniwersalna i pasującą do wielu światów. Nieważne, czy jesteś lisem czy człowiekiem każdy chce coś znaczyć.

Informacje o zespole  ZAMOYSKA GRUPA TEATRALNA:
Pracują grupowo. Tworzą energetyczne spektakle pobudzające publiczność. Cenią minimalizm. Bawią się formą i słowem. Rozwijają swoje sceniczne umiejętności, jednocześnie dobrze się bawiąc.

O MNIE I O TOBIE 
Grupa:  TEATR WARSZAWA+50, Fundacja Artystycznej ME/ST, miejsce prób: Warsztat
Scenariusz: Szymon Turkiewicz na podstawie prawdziwych historii uczestniczek warsztatów
teatralnych prowadzonych w ramach pracy TEATRU WARSZAWA+50
Reżyseria: Magdalen Engelmajer
Muzyka: Szymon Turkiewicz
Scenografia: ME/ST
Występują: Izabella Borowiec, Krystyna Gielecińska, Irena Kaczorowska,  Barbara Markowska, Izabella Pietura,  Jagoda Rewers, Wanda Seroczyńska, Małgorzata Siemiątkowska,  Alina Szpilewska, Jolanta Apolonia Świtała, Ewa Złotkiewicz
Czas trwania spektaklu: 50 min
Opis: Spektakl „O MNIE I O TOBIE” powstał drogą warsztatową. Pierwszy etap pracy polegał na tworzeniu scenariusza podczas warsztatów dramatopisarskich prowadzonych przez Szymona Turkiewicza oraz na treningu aktorskim prowadzonym przez Magdalenę Engelmajer.
Działania warsztatowe oraz próby improwizowane doprowadziły do stworzenia oryginalnego tekstu sztuki,  który składa się z „okruchów życia”; czasem nic nie znaczących sytuacji, obrazów zaobserwowanych z okna tramwaju, przemyśleń oraz życiowych tragedii, które dotykają każdego z nas, czyli wszystkiego tego, co tworzy koloryt naszego życia i sprawia, że jesteśmy tacy a nie inni.
Uczestniczki korzystały z własnych przeżyć, doświadczeń znajomych oraz z historii zasłyszanych w np. w poczekalni u lekarza. Akcji scenicznej towarzyszy grana na żywo muzyka, która wspiera fragmenty tekstu wypowiedziane przez chór, nawiązujący swoją stylistyką do tradycji greckiej tragedii.
„O mnie i o tobie” to sztuka słodko-gorzka, w której tragizm miesza się z komizmem. To swego rodzaju manifest 11 kobiet, które podczas intensywnej pracy teatralnej pod opieką artystyczną twórców z TEATRU ME/ST, stworzyły ważny spektakl skierowany do osób ze swojego pokolenia.

Informacje o zespole  TEATR WARSZAWA+50:
Członkami grupy są osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia, które pragną rozwijać się przez udział w intensywnych warsztatach aktorskich, dramatopisarskich oraz muzycznych. W trakcie kilkumiesięcznej pracy powstaje spektakl teatralny, który po premierze jest wielokrotnie prezentowany na warszawskich scenach. Opiekunami artystycznymi działań Teatru Warszawa+50 są profesjonalni twórcy z TEATRU ME/ST: Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz.

NAKUPENDA
Grupa: HARMIDER, działająca przy Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Scenariusz: Joanna Pietraszek uzupełniony o sugestie uczestników warsztatów
Reżyseria: Joanna Pietraszek
Muzyka: ścieżki dźwiękowe nagrane podczas warsztatów, fragment piosenki z Króla Lwa „Miłość rośnie wokół nas”
Afrykański upał, tropiki, dzikość przyrody. Dwa plemiona na jednej, małej wyspie. Czy starczy miejsca dla każdego z nich? Co wyniknie ze spotkania dwóch wrogich sobie ludów? Czy przyjaźń między nimi jest możliwa? Zapraszamy na pokaz starszej grupy Harmider zatytułowany „Nakupenda”.
Przedstawienie powstało w czasie trzech miesięcy. Próby do spektaklu poprzedzone były warsztatami, rozmowami i teatralnymi poszukiwaniami tematu pokazu.  Postanowiliśmy w żartobliwy, przerysowany i nieco ironiczny sposób ukazać różnorodność ludzi i niechęć do poznawania wszelkiego rodzaju inności. W naszych rozważaniach górowało jednak przeświadczenie, że dopóki ludzie potrafią mówić do siebie nakupenda – w języku suahili oznaczające „kocham cię” –  świat ma się całkiem dobrze, a wszelkie mury mogą zostać zburzone.

Informacja o zespole HARMIDER:
Tegoroczna grupa Harmider zaczęła ze sobą pracować w październiku. Zespół liczy 12 osób w wieku od 10 do 12 lat. Większość dzieci nie miała wcześniej doświadczenia scenicznego, a warsztaty i pokaz w Harmidrze to pierwszy występ na dużej scenie.

INFORMACJE O SPEKTAKLACH GRUP DZIAŁAJĄCYCH PRZY TEATRZE MŁYN

WOJNA DOMOWA – grupy dziecięcej MŁYŃSKIE KOŁO TEATRALNE
INDUKCJA – grupy WODA NA MŁYN

 

 

 

Skip to content