Edukacja teatralna w Teatrze MŁYN – idea teatru autorskiego

Warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty wyobraźniowe dla przedszkoli i szkół, koła teatralne dla amatorów dużych i małych, szkolenia dla instruktorów teatralnych, nauczycieli i animatorów, warsztaty dla maluchów towarzyszące słuchowiskom, opowieściom i spektaklom, półkolonie letnie i zimowe, warsztaty z interpretacji i z autoprezentacji, spektakle realizowane z grupami o najróżniejszym składzie, wieku i charakterze… – to wszystko robiliśmy i robimy w Fundacji Artystycznej MŁYN od ponad 10 lat.

Zakładając Fundację wiedziałyśmy, że będzie się działo dużo i różnie, że nasze twórcze ADHD nie da nam realizować jednego rodzaju zajęć, że musimy się nastawić właśnie na “MŁYN”…. i tak się stało.

Ta różnorodność działań ma jednak wspólny mianownik, silny i jednoznaczny, odbijający się echem w każdym naszym działaniu edukacyjnym. Tym mianownikiem jest idea stawiania Uczestnika w roli Twórcy – pełnowartościowego i autonomicznego.

W odróżnieniu od pedagogiki teatru – nie pozostajemy na poziomie indywidualnego doświadczania sztuki. W odróżnieniu od dramy – nie używamy teatru do celów terapeutycznych. W odróżnieniu od warsztatów aktorskich – nie próbujemy uczyć, jak występować. Chociaż – po trochu robimy każdą z tych rzeczy.

W myśl idei uprawianego przez nas same – teatru autorskiego – za każdym razem staramy się inspirować grupę do jej własnych poszukiwań artystycznych, pomysłów i rozwiązań. Naszym celem jest wzmocnienie w każdym z Uczestników jego własnego, indywidualnego twórczego potencjału, co – jak uważamy – nie jest możliwe, bez grupowego procesu. To właśnie “bycie w grupie” i “wspólne działanie” z wykorzystaniem własnych indywidualnych pomysłów, zmierzające do wspólnego przedsięwzięcia artystycznego – to właśnie jest sednem naszych Młynowych działań teatralnych. Wierzymy, że teatr, który daje nie tyle efekt, co przede wszystkim radość tworzenia, może zmieniać nas wszystkich na lepsze, pozwalając w prywatnym życiu być odważniejszymi, bardziej kreatywnymi i wrażliwymi ludźmi.

Tekst: Natalia Fijewska-Zdanowska

Zdjęcie: Filip Klimaszewski

Trwają zapisy do grup teatralnych – dorosłej i dziecięcej. Zapraszamy do nich wszystkich, którzy czują się twórcami lub… chcieliby się nimi poczuć. Więcej informacji TUTAJ.

Skip to content