MłynoBLOG

Ygor Przebindowski – artysta w czasach zarazy

“Polecam, abyśmy pomimo tej trudnej sytuacji szukali w sobie pasji lub też jakiś intelektualnych, twórczych zadań”.

W cyklu “Artysta w czasach zarazy” twórcy związani z naszym teatrem dzielą się tym, jak przeżywają czas przymusowej izolacji. Ten sam zestaw pytań zadaliśmy już kolejno: Paulinie Holtz, Januszowi ŁagodzińskiemuNatalii Fijewskiej-Zdanowskiej  i Agacie Kołodziejczyk. Dziś głos oddajemy Ygorowi Przebindowskiemu.

W ostatnich dniach najbardziej zaskoczyło mnie…

Chyba nic mnie nie zaskoczyło… Trudno się żyje na ten moment, biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z rozprzestrzeniającą się na świecie pandemią. Myślę wciąż o potrzebie bycia optymistą i wierzę, że los się odmieni i wrócimy do poprzedniego porządku świata. Zdaję sobie sprawę z ogromnych konsekwencji, jakie będą, ale czytając historię świata, Polski, wiem, jak bardzo zdolny jest człowiek, naród, i ile może odbudować, a stać nas na bardzo wiele.

Czytaj więcej →

Agata Kołodziejczyk – artystka w czasach zarazy

Bycie mamą nauczyło mnie, że jedyne, co naprawdę mogę zaplanować, to dobry spontan.

Na MŁYNOBLOGU kolejny odcinek cyklu, w którym artyści związani z naszym teatrem dzielą się swoim przeżywaniem czasu przymusowej izolacji. Każdemu zadajemy ten sam zestaw pytań.

fot. Rafał Latoszek

W ostatnich dniach najbardziej zaskoczyło mnie… zaskoczyła mnie moja silna potrzeba wychodzenia z domu, pracowania, męczenia się, a nawet stresowania, wszystko po to, by utrzymać równowagę ciała i ducha. A może to efekt niedostępności…

Czytaj więcej →

Natalia Fijewska-Zdanowska – artystka w czasach zarazy

Udaje mi się (…) patrzeć w gwiazdy – najlepszy zasięg jest na polu, więc rozmawiając wieczorem przez telefon oglądam takie niebo, jakiego w mieście nigdy nie ma.

W Międzynarodowym Dniu Teatru na MŁYNOBLOGU gości Natalia Fijewska-Zdanowska, autorka scenariuszy, reżyserka, współzałożycielka Teatru MŁYN. “Artysta w czasach zarazy” to nowy cykl, w którym artyści związani z naszym teatrem dzielą się swoim przeżywaniem czasu przymusowej izolacji.

W ostatnich dniach najbardziej zaskoczyło mnie…
… jak wiele rzeczy musiałam odwołać. I na dodatek okazało się, że można dalej żyć. Świat się nie zawalił.

Czytaj więcej →

Janusz Łagodziński – artysta w czasach zarazy

Najtrudniejsze jest dla mnie (…) ograniczenie mojej wolności, na które świadomie zgadzam się, ale… jest trudne.

Na MŁYNOBLOGU nowy cykl, w którym artyści związani z naszym teatrem dzielą się swoim przeżywaniem czasu przymusowej izolacji. Każdemu zadajemy ten sam zestaw pytań. Zobaczcie, co odpowiedział nam Janusz Łagodziński.

W ostatnich dniach najbardziej zaskoczyło mnie…
Nie będę chyba oryginalny. Zaskoczył mnie rozmiar pandemii. Kruchość naszego bezpieczeństwa. W solidarność ludzką wierzyłem. Bardziej zaskoczył mnie cynizm tych, którzy chcą wykorzystać epidemię do swoich koniunkturalnych celów.

Czytaj więcej →

Paulina Holtz – artystka w czasach zarazy

“Najbardziej ucieszyło mnie… że moje córki są takie fajne, mądre, odpowiedzialne, zorganizowane i kreatywne”.

Na MŁYNOBLOGU rozpoczynamy zupełnie nowy cykl, w którym artyści związani z naszym teatrem dzielić się będą swoim przeżywaniem czasu przymusowej izolacji. Każdemu zadajemy ten sam zestaw pytań. Zobaczcie, co odpowiedziała nam Paulina Holtz. Zaczynamy!

W ostatnich dniach najbardziej zaskoczyło mnie… to, jak spokojnie reaguję na rzeczywistość.

Czytaj więcej →

Wszystko wygląda inaczej… – Natalia Fijewska-Zdanowska o premierze utworów ze spektaklu NAGA PRAGA

No i w 6 urodziny spektaklu – nadszedł czas premiery tej nowej „Nagiej Pragi”… Miała być płyta i wielkie halo. Ale nie będzie. W końcu mamy kwarantannę. Będzie za to muzyczna uczta. Nie przechwalam się, ja tylko napisałam teksty. Sami posłuchajcie.

Dokładnie 6 lat temu byliśmy na ostatniej prostej przed planowaną na początek kwietnia 2014 roku premierą spektaklu NAGA PRAGA. Spektakl był trudny w realizacji, kłóciliśmy się, szukaliśmy formy dla nieoczywistej opowieści, zamkniętej w 12 piosenkach o warszawskiej Pradze.

Czytaj więcej →

Zatrzymać się, usłyszeć i pójść za wyobraźnią – Zuzanna Fijewska-Malesza o premierze słuchowiska SŁONIK I JEGO PRZYJACIELE Z PRZEDSZKOLA

“My jako rodzice mamy czasem takie złe przyzwyczajenia: moje dziecko słucha, to jeszcze dam mu kartkę, żeby sobie porysowało, albo książeczkę, to mu zajmie ręce, żeby już na pewno przez chwilę się skoncentrowało. A właśnie nie!”

 

Teatr MŁYN: W najbliższy piątek, 6 marca, swoją premierę w Audiotece będzie miało nowe słuchowisko Fundacji Artystycznej Młyn „SŁONIK I JEGO PRZYJACIELE Z PRZEDSZKOLA”. Do kogo jest adresowane?

Zuzanna Fijewska-Malesza: Adresowane jest do „średniaków”, czyli do dzieci, które drugi rok chodzą do przedszkola. Naszą ideą jest stworzenie serii słuchowisk, które są bliskie bardzo konkretnej grupie wiekowej i odpowiadają na konkretną jej potrzebę.

Czytaj więcej →

Jeszcze o teatrze kameralnym – Michał Walczak

Michał Walczak – reżyser, dramaturg: “Potrzebujemy prawdy i rozmowy o tym, co jest dla nas ważne, a w warunkach kameralnych możemy tę prawdę osiągnąć”.

Teatr kameralny kojarzy mi się z przede wszystkim ze skromnością i intymnością, w odróżnieniu od teatru widowiskowego, gdzie znaczenie ma rozmach i intensywność wymiany energii między widownią a sceną. Kameralność nasuwa intymne, wyciszone środki wyrazu, a rozmowa między artystami, a widzami nabiera zupełnie innego charakteru. Kameralność związana jest z decyzją samoograniczenia, którą muszą podjąć artyści, aby osiągnąć pewien rodzaj skupienia.

Czytaj więcej →

Co w 2020 roku?

Nowy rok rozpoczęty, a my wciąż piszemy projekty i pracujemy nad tegorocznym planem działania Teatru MŁYN…

 

Już w styczniu i lutym zapraszamy gorąco na pokazy naszego najnowszego spektakli BLISKO, inspirowanego prozą J.M. Coetzee – spektakl, który miał premierę w grudniu, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem Widowni i otrzymał serię świetnych recenzji, bierze także udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czytaj więcej →

Swietłana

Swietłana Aleksandrowa – 19 lat, Ukrainka, przyjechała do Polski, żeby zarobić na studia i pomóc rodzinie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że wpadła w oko swojemu pracodawcy…

Ta historia jest wymyślona. Dzieje się… na scenie. Ale dziesiątki podobnych zdarzeń ma miejsce codziennie w polskich domach.

Jak daleko możemy się posunąć w realizacji własnych pragnień?

Natalia Fijewska-Zdanowska

BLISKO, Teatr MŁYN, scen. i reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, spektakl inspirowany powieścią HAŃBA J.M. Coetzee, wyst. Marianna Kowalewska i Janusz Łagodziński, muz. Ygor Przebindowski.

 

Bilety na okołopremierowe pokazy spektaklu BLISKO można kupić, klikając w logo poniżej.

Czytaj więcej →